Gaza u plamenu: Izrael militarizirao 85% teritorija i tjera Palestince na bijeg!
Može li itko još vjerovati u bilo kakvu humanost u ovom sukobu? UNRWA je danas objavila da čak 85% teritorija Gaze sada potpada pod militarizirane zone izraelske vojske (IDF) ili je pod prisilnim naredbama za evakuaciju. Da, dobro ste pročitali – osamdeset i pet posto! To znači da je većina Gaze praktički pretvorena u vojnu zonu, a civili su prisiljeni bježati sa svojih ognjišta.
Masovno raseljavanje i humanitarna katastrofa
Prema izvještaju UNRWA, od kada je Izrael prekršio primirje u ožujku, ponovno je na desetke tisuća Palestinaca raseljeno. I to nije sve – kriza s gorivom u Gazi se produbljuje, jer novih isporuka nije bilo već četiri mjeseca! Bez goriva, bolnice i zdravstvene ustanove suočavaju se s ozbiljnim problemima u radu. Ograničenja u kretanju i unosu medicinske opreme dodatno pogoršavaju situaciju.
Zdravstvo na rubu kolapsa
Zdravstveni sustav u pojasu Gaze je na rubu kolapsa. UNRWA upozorava da su zdravstvene ustanove pod velikim pritiskom, s velikim brojem ranjenih i bolesnih, a bez adekvatnih resursa za liječenje. Bez goriva, bolnice ne mogu normalno funkcionirati, a pacijenti ostaju bez potrebne pomoći.
Tko je kriv za ovu katastrofu?
Izrael je militarizirao većinu teritorija Gaze i naredio evakuaciju stanovništva, dok istovremeno blokira isporuke goriva i medicinske opreme. Rezultat? Tisuće civila su raseljene, a humanitarna kriza se produbljuje iz dana u dan. UN i međunarodne organizacije upozoravaju na kršenje međunarodnog humanitarnog prava i pozivaju na hitnu zaštitu civila.
Što kažu drugi?
Glavni tajnik UN Antonio Guterres osudio je izraelske napade i upozorio na užasnu humanitarnu krizu u Gazi. Naglasio je da međunarodno pravo zahtijeva zaštitu civila i da su izraelske operacije dovele do prisilnog raseljavanja desetaka tisuća Palestinaca. U jednom danu ove sedmice, gotovo 30.000 ljudi je prisiljeno bježati, i to bez sigurnog mjesta za sklonište.
Je li ovo kraj?
Hamas je, s druge strane, razmatrao prijedlog za prekid vatre, koji bi uključivao i druge palestinske skupine. Američki veleposlanik Izraelu izrazio je nadu da će sporazum o prekidu vatre biti postignut, ali sve ovisi o prihvaćanju Hamasa. Dok se pregovori vode, civili u Gazi nastavljaju trpjeti – bez hrane, bez lijekova, bez sigurnosti.
Zaključak: Gdje je ljudskost?
Dok svijet gleda, Gaza se pretvara u vojnu zonu, a njezini stanovnici u izbjeglice na vlastitoj zemlji. Militarizacija 85% teritorija, masovne evakuacije, blokade goriva i medicinske pomoći – sve to zvuči kao recept za katastrofu. A mi? Mi samo možemo gledati i pitati se gdje je nestala ljudskost u ovom sukobu.
Ako imate neki svoj stav ili mislite da nešto ovdje nije u redu, slobodno bacite komentar. Možda zajedno možemo shvatiti kako je moguće da se ovakve stvari događaju u 21. stoljeću.