Policija u Beogradu pod povećalom: Brutalnost ili zakonitost?
Beograd gori u prosvjedima, a policija je u središtu pažnje zbog navodne prekomjerne upotrebe sile protiv studenata i građana. Deseci ljudi su privedeni tijekom prosvjeda, a svjedočanstva o ozljedama i brutalnom postupanju policije ne prestaju pristizati. Dok vlasti tvrde da je policija postupala u skladu sa zakonom, pravnici i studenti tvrde suprotno – da je nasilje bilo neopravdano i brutalno.
Što se točno dogodilo?
Prosvjedi su počeli nakon velikog okupljanja 28. lipnja, a studenti su svakodnevno blokirali promet ispred Pravnog fakulteta u Beogradu. U srijedu navečer, policija je intervenirala i privela 23 osobe koje su postavljale prepreke na ulicama. Svjedoci tvrde da je policija koristila prekomjernu silu – jedan čovjek je zadobio slomljenu ključnu kost, drugi je imao modrice po rebrima, a bilo je i drugih teških ozljeda.
Biljana Stojković, profesorica Biološkog fakulteta, opisuje dolazak policije kao „razularenu masu u uniformama i oklopima“ koja je nasrnula na studente. Studenti su bježali prema ulazu fakulteta, ali su ih policajci izvlačili i privodili. Neki su bili vezani i bačeni na pločnik, dok su čekali maricu. Među privedenima su bili i srednjoškolci, a jedan student je i dalje u teškom stanju i čeka operaciju zbog ozljeda zadobivenih tijekom uhićenja.
Vlast i policija: Obrana ili opravdanje?
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da je policija koristila minimalnu silu i da je reagirala na provokacije i napade kamenicama. Naglasio je da je važno da policija bude prisutna na ulicama i da štiti pravni poredak, upozoravajući da bi narod u suprotnom „uzeo motke u ruke“. Ministarstvo unutarnjih poslova nije odgovorilo na pitanja o navodima o prekomjernoj upotrebi sile.
Pravni stručnjaci i akademska zajednica: Jasna osuda
Grupa profesora Pravnog fakulteta u Beogradu osudila je postupanje policije kao nasilno i brutalno, navodeći da je prekršena ustavna autonomija sveučilišta. Advokatska komora Srbije ocijenila je da je policija predvodila brutalnu akciju s teškim ozljedama studenata, što smatraju nedopustivim, bez obzira na naredbe.
Akademski krizni centar pružio je pomoć više od 20 puta privedenim sudionicima prosvjeda, a zaštitnik građana potvrdio je da su neki od privedenih pretrpjeli fizičko nasilje u policijskim stanicama.
Europska unija i međunarodna zajednica: Poziv na smirenje
Delegacija Europske unije u Srbiji osudila je nasilje i pozvala na izbjegavanje zaoštravanja tenzija. EU je naglasila da pravo na mirne prosvjede, slobodu okupljanja i izražavanja mora biti poštovano, a policijske akcije moraju biti proporcionalne i u skladu s osnovnim pravima.
Što zakon kaže?
Zakon o policiji propisuje da sredstva prisile moraju biti proporcionalna opasnosti i da se primjenjuju postupno, od najlakšeg do najtežeg sredstva. Policija ima pravo koristiti silu samo ako postoji otpor ili napad na policajce. Međutim, prema dostupnim snimkama i svjedočanstvima, u ovom slučaju nije bilo takvog otpora, već je policija, kako tvrde odvjetnici, željela pokazati svoju moć i zastrašiti demonstrante.
Zaključak: Tko je kriv?
Dok vlasti brane policiju i njezine postupke, studenti, pravnici i međunarodni promatrači upozoravaju na ozbiljne zloupotrebe i kršenje ljudskih prava. Ova situacija otvara pitanja o granicama policijske sile, pravima građana na prosvjede i ulozi države u zaštiti demokratskih sloboda.
Ako ste mislili da su prosvjedi samo još jedna dosadna priča, razmislite ponovno! Policija u Beogradu pokazuje zube, a studenti ne odustaju. Tko je na pravoj strani? Je li ovo borba za pravdu ili samo još jedan primjer represije? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje ili samo bacite neki dobar vic – jer ovdje ima materijala za svačiji ukus!
Izvori:
- RTCG: Policija upotrijebila prekomjernu silu, kažu pravnici
- B92: Srbija primjer zlatnog standarda u poštivanju političkih sloboda