Bijeli sljez: Zlatna koka poljoprivrednika ili skupi problem?

Bijeli sljez – kralj ljekovitog bilja ili poljoprivredni problem?

Kilogram očišćenog korijena bijelog sljeza doseže nevjerovatnih 7 eura! Da li je to znak da je ova biljka postala nova zlatna koka za poljoprivrednike ili samo još jedan skup i mukotrpan posao? Dok se bijeli sljez diči najvišom cijenom, neven i divlji mažuran ne zaostaju mnogo – kilogram suhog cvijeta nevena otkupljuje se za oko 5 eura, a divlji mažuran i peršun za oko 1,30 odnosno 1,20 eura.

Zašto je bijeli sljez toliko skup?

Zoran Ilić, direktor poljoprivredne zadruge iz Gadžinog Hana, otkriva da je uzgoj bijelog sljeza izuzetno isplativ, ali i zahtjevan. Biljka traži dva đubrenja i tretmana zaštitnim sredstvima, što podiže troškove na oko 1 euro po kvadratnom metru. Osim toga, bijeli sljez zahtijeva ručno čišćenje, što ga čini najtežim za obradu. U poređenju, neven traži manja ulaganja, ali je fizički najzahtjevniji za berbu.

Teške godine za proizvođače ljekovitog bilja

Posljednje dvije godine nisu bile naklonjene proizvođačima. Pandemija je smanjila zasade, a prošlogodišnja suša prepolovila prinose – čak 40% manji nego ranije. Zadružna proizvodnja okuplja 15 zadrugara i 50 kooperanata iz različitih dijelova Srbije, ali uspjeh nije zajamčen.

Isplati li se?

Iako je cijena bijelog sljeza visoka, troškovi su značajni. Ulaganja po kvadratnom metru su oko 1 euro, a prihod može biti i do 7 eura. Neven donosi manju zaradu, ali i manji rizik. Proizvođači moraju imati registrovano poljoprivredno gazdinstvo i proći obuku za obradu zemlje. Organska proizvodnja nije obavezna, ali iskustvo je ključno.

Zaključak

Bijeli sljez je definitivno biljka o kojoj se priča – sa cijenom od 7 eura po kilogramu korijena, mami poljoprivrednike da se upuste u njegov uzgoj. Ali, da li je to samo još jedan skup i težak posao ili prava prilika za zaradu? Troškovi, fizički rad i klimatski izazovi nisu za potcjenjivanje. Ako ste spremni na borbu, možda je baš bijeli sljez vaša nova zlatna koka.

A vi, da li biste se upustili u ovaj posao ili vam je to previše muka za te pare? Pišite nam vaše mišljenje, možda baš vi imate recept za uspjeh ili priču o neuspjehu!


Slug: bijeli-slez-zlatna-koka-poljoprivrednika-ili-skupi-problem

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *