Trampova nova pravila za američke nacionalne parkove: Strani turisti plaćaju više dok parkovi tonu u krizu

Trampova nova pravila za američke nacionalne parkove: Strani turisti plaćaju više dok parkovi tonu u krizu

Nacionalni parkovi na ivici kolapsa Američki nacionalni parkovi, ti dragulji prirode koje svi volimo posjetiti, suočavaju se sa ozbiljnom krizom. Uprkos rekordnom broju posjetilaca – čak 330 miliona prošle godine, što je za 6 miliona više nego prethodne – parkovi se guše u finansijskim problemima. Broj stalno zaposlenih u službi nacionalnih parkova pao je za čak 24% od januara, a sezonski radnici su angažovani samo u pola potrebnog broja. Rezultat? Zatvaranja, smanjeni programi i loša reakcija na vanredne situacije u parkovima poput Yosemita u Kaliforniji i Big Benda u Teksasu.

Trampova izvršna naredba: Strani turisti na meti Predsjednik Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu kojom nalaže povećanje cijena ulaznica za strane turiste u američke nacionalne parkove. Zašto? Zvanično, dodatni prihodi će ići za hitno održavanje i očuvanje parkova. Ali, nije precizirano koliko će poskupljenje biti, niti kada će stupiti na snagu. Takođe, američki građani će dobiti prioritet pri rezervacijama, što dodatno stavlja strane turiste u drugi plan.

Smanjenje budžeta i rast cijena – recept za katastrofu Odluka o povećanju cijena dolazi u trenutku kada Trampova administracija predlaže smanjenje budžeta Nacionalne službe parkova za više od milijardu dolara u fiskalnoj godini. To je više od trećine ukupnog smanjenja u odnosu na prethodnu godinu. Kako se očekuje da će prihodi od stranih turista rasti, administracija tvrdi da domaći posjetioci već sada plaćaju više – ne samo ulaznice, već i poreze koji finansiraju rad parkova.

Posljedice su već vidljive Pad broja zaposlenih i smanjenje sredstava već su doveli do problema u održavanju parkova. Programi su smanjeni, a zatvaranja su postala učestalija. Iako je posjećenost u porastu, parkovi se bore da održe infrastrukturu i pruže kvalitetnu uslugu posjetiocima.

Da li je ovo kraj za američke nacionalne parkove? Dok se strani turisti spremaju platiti više, a domaći dobijaju prioritet, parkovi tonu u finansijsku i kadrovsku krizu. Da li će Trampova politika spasiti ili uništiti ove dragulje prirode? Jedno je sigurno – situacija je alarmantna i zahtijeva hitnu pažnju.

A vi, šta mislite o ovim mjerama? Da li je fer da strani turisti plaćaju više dok se budžet smanjuje? Ili je ovo samo još jedan trik da se parkovi održe na nogama? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *