Koncesija crnogorskih aerodroma ili cirkus bez kraja?
Jeste li ikada vidjeli kako se bodovi dijele kao na izborima, a jedna južnokorejska tvrtka gotovo izbačena iz utrke za koncesiju aerodroma zbog razlike od samo 0,3 boda? Dobrodošli u Crnu Goru, gdje se tenderi pretvaraju u pravu dramu!
Južnokorejska tvrtka Incheon International Airport Corporation (IIAC) na rubu eliminacije
IIAC je na početku procesa gotovo izbačena jer je komisija tvrdila da njihova tehnička ponuda nije zadovoljavajuća. Čak su im dali ocjenu nula u nekim segmentima! Da, dobro ste pročitali – nula! Zbog razlike od samo 0,3 boda, IIAC je praktički isključen iz daljnjeg procesa. Ali, čekajte, tu nije kraj…
Pravni preokret i nova evaluacija
Nakon pravnog savjeta i dodatnih konzultacija s IFC-jem, koji je angažiran kao savjetnik vlade, komisija je morala priznati da ocjena nula nije valjana. Pa su morali ponovno ocijeniti tehničke ponude oba ponuđača. Rezultat? Oba su ispunila minimalne uvjete i prešla su u završnu fazu – ocjenu financijskih ponuda.
Financijske ponude koje će vas ostaviti bez daha
IIAC je ponudio čak 96,18 bodova i milijunsku jednokratnu financijsku naknadu, dok je luksemburško-američka kompanija Corporación América Airports (CAAP) dobila 65,18 bodova i manju ponudu. Konkretno, IIAC nudi 35% varijabilne godišnje koncesijske naknade, dok CAAP nudi samo 17%. Investicije? IIAC planira uložiti 100 milijuna, a CAAP 50 milijuna.
Tenderska komisija i njeni dvostruki standardi
Predsjednik komisije, Nik Đeljošaj, nije krio frustraciju tijekom procesa. IFC je odbio odgovoriti na njegova pitanja i preuzeti odgovornost, što je dodatno zakompliciralo situaciju. Komisija je dva puta ocjenjivala tehnički dio ponuda, ali je propustila uključiti IIAC u drugi krug za financijsku ponudu, tvrdeći da nisu poštovana pravila. Je li ovo fer igra ili nešto drugo?
Vlada Crne Gore i konačna odluka
Vlada je produžila rok komisiji do 9. srpnja da završi posao i preda izvještaj Ministarstvu prometa. Nakon što komisija formira konačni prijedlog, odluka je na vladi. Ali, sa svim ovim preokretima i kontroverzama, hoće li odluka biti transparentna i poštena?
Zašto je ovo važno?
Ovaj tender nije samo običan posao – radi se o kontroli nad aerodromima Podgorica i Tivat, ključnim vratima Crne Gore. Koncesija traje 30 godina, s milijunskim investicijama i ogromnim financijskim naknadama. Hoće li Crna Gora dobiti najbolju ponudu ili će se sve pretvoriti u političku igru i korupciju?
Zaključak
Ova saga s koncesijom aerodroma je pravi triler sa svim elementima: pravnim preokretima, sumnjivim ocjenjivanjem, odbijanjem odgovornosti i milijunskim ponudama. Hoće li pravda pobijediti ili će se sve završiti kao još jedan primjer kako se u Crnoj Gori vode važni poslovi? Samo vrijeme će pokazati.
A vi? Što mislite o ovom cirkusu? Je li ovo fer ili je sve unaprijed namješteno? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje i ne zaboravite – u svijetu koncesija, ništa nije onako kako izgleda!