Rat Irana protiv SAD a i Izraela seli se u Bosnu: Sarajevo na rubu sukoba

Rat između Amerike, Izraela i Irana, koji traje godinama na Bliskom istoku, sada se seli na Balkan, točnije u Bosnu i Hercegovinu. Američki napadi na iranska nuklearna postrojenja Natanz, Isfahan i Fordo nisu donijeli novu eskalaciju na Bliskom istoku, ali sukob SAD-a i Izraela protiv Irana samo se produbljuje. Iran je vojno aktivan u Libanonu, Iraku i Siriji, a sada se ratni sukob može proširiti i na Balkan jer je Bliski istok blizu, a sve vojne i političke operacije lako se mogu prenijeti u Bosnu.

U Bosni su dva bošnjačka ministra, Zukan Helez (ministar obrane) i Elmedin Konaković (ministar vanjskih poslova), svojim postupcima dodatno zakomplicirali situaciju. Helez je otkrio namjeru da BiH proširi vojnu suradnju s Iranom, što je iznenadilo Amerikance koji su priopćili da se ta suradnja odvija iza njihovih leđa i bez njihovog znanja. Kao odgovor, SAD su poslale oštru opomenu BiH, upozoravajući da bi zemlja mogla izgubiti sve privilegije partnerstva sa SAD-om ako nastavi podržavati Iran.

Nakon američke opomene, Konaković je kaznio SAD i Izrael progonjenjem rabina iz Sarajeva i zabranom europske konferencije rabina, što je izazvalo šok i osudu međunarodne zajednice. Glavni rabin Pinhas Goldsmith izrazio je razočaranje i smatra da BiH treba biti diskvalificirana iz procesa pristupanja EU zbog ovog sramotnog čina.

Sarajevo je odbilo promijeniti svoj stav prema Iranu, unatoč pritiscima SAD-a. Iako je još Alija Izetbegović 1990-ih odustao od iranske vojne i obavještajne pomoći, iranske tajne službe i dalje djeluju u BiH preko brojnih kulturnih, znanstvenih i humanitarnih organizacija. Iran ima značajan utjecaj u Bosni, što predstavlja ozbiljnu sigurnosnu prijetnju i izaziva reakcije SAD-a i Izraela.

Ova situacija baca sjenu na stabilnost Bosne i Hercegovine i regije, jer sukob velikih sila s Bliskog istoka sada dobiva lokalni odjek. Dok političari u Sarajevu nastavljaju s podrškom Iranu, Bosna se nalazi na rubu ozbiljne krize koja može imati dalekosežne posljedice po sigurnost i međunarodni položaj zemlje.

Ako mislite da je Balkan daleko od ratnih sukoba Bliskog istoka, razmislite ponovno. Rat se ne vodi samo na dalekim frontovima, već i u srcu Europe, a Bosna je postala novo bojište geopolitičkih igara koje mogu eksplodirati u svakom trenutku. A vi, što mislite, hoće li Sarajevo uspjeti izbjeći ovu opasnu igru ili će Balkan ponovno biti žrtva velikih sila? Bacite komentar, da vidimo tko je za mir, a tko za kaos!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)