Političke igre i kriminal u vrhu crnogorske policije: Šćepanović, šverc cigareta i Bemax skandal

POLITIČKE IGRE I KRIMINAL U VRHU CRNOGORSKE POLICIJE: ŠĆEPANOVIĆ, ŠVERC CIGARETA I BEMAX SKANDAL

Dobrodošli u crnogorski sigurnosni cirkus gdje se policijski vrh i političke elite igraju opasne igre, a kriminal cvjeta kao nikada prije! Dok građani čekaju na terapije i bore se sa svakodnevnim problemima, država troši milione na luksuzne limuzine, jahte i avione, a u pozadini se odvija prava kriminalna drama.

Glavni akteri: Šćepanović i političke tenzije

Lazar Šćepanović, vršilac dužnosti direktora Uprave policije, nedavno je ponovo izabran na tu poziciju uz podršku istra policije i Demokrata. Međutim, njegov reizbor nije prošao bez trzavica. Poslanik Nove srpske demokratije, Jovan Vučurović, bio je suzdržan prilikom glasanja, što je izazvalo burne reakcije i ukazalo na duboke političke podjele unutar vlasti. Kritike se odnose na neuspjeh policije da riješi blokade puteva koje prijete turističkoj sezoni, ali i na navodne zloupotrebe policije u političke svrhe.

Šverc cigareta i kriminalna mreža Rokšped

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je početkom mjeseca uhapsilo dugogodišnjeg tajnog agenta Duška Golubovića i druge članove kriminalne grupe povezane sa kompanijom Rokšped, u vlasništvu porodice Stanaj. Ova grupa se tereti za međunarodni šverc cigareta vrijedan skoro 20 miliona eura, sa operacijama koje su se protezale kroz Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Sloveniju i Italiju.

Braća Stanaj, Sander i Nuo, su glavni organizatori, a SDT je raspisao potjernice za njima jer su nedostupni istražnim organima. Istraga otkriva da je ova kriminalna organizacija imala uticaj i u izvršnoj vlasti, policiji i carini, što dodatno komplikuje situaciju.

Bemax i političke veze

U središtu skandala je i građevinska kompanija Bemax, poznata po vezama sa vrhom vlasti u prethodnom režimu. Šćepanović je na jednoj od zatvorenih sjednica parlamenta aludirao na postojanje „Bemax 2“, što implicira da su poslovno-kriminalni krugovi iz Srbije, povezani sa Aleksandrom Vučićem, već infiltrirali crnogorsko primorje i pokušavaju prati velike količine novca.

Aleksandar Mijajlović, vlasnik Bemaxa, uhapšen je prošle godine zbog međunarodnog krijumčarenja cigareta, što dodatno baca senku na cijelu priču.

Bahato trošenje državnog novca

Dok se država bori sa problemima građana, vlast se razmeće! Nabavka 30 novih službenih vozila vrijednih skoro milion eura, kupovina jahte za državnu firmu, i planirana kupovina aviona od 25 miliona eura, samo su vrh ledenog brijega. Skupština Crne Gore je u posljednjih nekoliko godina potrošila blizu milion eura na limuzine, a poslanici imaju na raspolaganju vozni park od 37 vozila.

Opozicija i dio javnosti osuđuju ove troškove kao luksuzne projekte koji nemaju mjesta u budžetu zemlje koja se bori sa socijalnim problemima.

Politička kontrola bezbjednosnog sektora

Sukobi unutar vlasti oko kontrole policije i bezbjednosnog sektora su očigledni. Bivši Demokratski front traži smjenu Šćepanovića i kompletnog bezbjednosnog sektora, nezadovoljan načinom procesuiranja slučajeva vezanih za njihove članove i bliske osobe. Sa druge strane, aktuelni vrh policije tvrdi da neće dozvoliti zloupotrebu policije u političke svrhe.

Zaključak: Crna Gora na ivici haosa?

Sve ove afere, političke igre i kriminalne mreže bacaju Crnu Goru u duboku krizu povjerenja u institucije. Dok se političke elite bore za kontrolu nad policijom i državnim resursima, obični građani trpe posljedice – od blokada puteva do bahatog trošenja državnog novca.

Da li će neko konačno stati na put ovom haosu ili ćemo gledati kako država tone u kriminal i korupciju? A vi, šta mislite o svemu ovome? Da li je ovo samo vrh ledenog brijega ili prava katastrofa tek dolazi? Bacite komentar, da vidimo ko je još zgrožen ili možda ima neki urnebesan vic na ovu temu!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *