Sezona dezinformacija: Terorizam u Podgorici ili medijska histerija?
Dobrodošli u Crnu Goru, zemlju gdje se ljetna sezona ne pamti samo po suncu i moru, već i po spektakularnim tabloidnim dezinformacijama! Ovoga puta, glavna zvijezda je incident kod Hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, koji su mediji i društvene mreže pretvorili u pravu terorističku dramu.
Što se zapravo dogodilo?
Jelena Radonjić (44) je automobilom probila rampu kod hrama, ozlijedila dvije osobe i slupala auto. Policija je brzo priopćila da je vozačica bila dezorijentirana i da nije mogla objasniti što se dogodilo. Dvije ozlijeđene osobe su zbrinute u Kliničkom centru Crne Gore, jedna s teškim, druga s lakšim ozljedama.
Ali, društvene mreže su eksplodirale! Terorizam! Napad na pravoslavne vjernike! Religijski fanatik! Sve to, iako se incident dogodio kasno navečer, kada nije bilo gužve ni vjerskog okupljanja.
Medijska histerija i političke igre
Direktor javnog servisa RTV Podgorica, Vladimir Otašević, na Facebooku je odmah proglasio događaj terorističkim činom, što je policija kasnije demantirala. Glavni urednik raskrinkavanje.me, Darvin Murić, upozorava da ovakve izjave mogu destabilizirati društvo i da mediji moraju biti odgovorni, posebno kada se radi o osjetljivim temama.
Opozicijski političari i pojedini mediji koriste ovaj incident da dodatno zaoštre tenzije protiv Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, što samo podgrijava atmosferu mržnje i paranoje.
Tko je Jelena Radonjić?
Još jedna drama odvija se oko identiteta vozačice. Njezino ime i prezime poklapaju se sa službenicom cetinjske općine, što je izazvalo lavinu uvredljivih komentara i prijetnji na društvenim mrežama. Jelena je javno demantirala da je ona počiniteljica i apelirala na prestanak maltretiranja njezine obitelji.
Policija i pravda
Policija je apelirala na građane da se suzdrže od širenja neprovjerenih informacija i da ne stvaraju paniku. Incident nema obrise planiranog nasilja, a vozačica je zbrinuta u Kliničkom centru.
Širi kontekst: Borba za kontrolu sigurnosnog sektora i političke tenzije
U isto vrijeme, u crnogorskom parlamentu vodi se žestoka borba oko kontrole policije i sigurnosnog sektora. Izvještaji o radu policije izazivaju sukobe između političkih grupacija, dok se optužbe za korupciju i kriminal gomilaju.
Direktor policije Lazar Šćepanović reizabran je uz podršku vladajućih, ali opozicija i dio bivšeg Demokratskog fronta izražavaju nezadovoljstvo njegovim radom, posebno u vezi s nereagiranjem na blokade cesta i procesuiranjem kriminala.
Infrastrukturni projekti i sumnjive prakse
Vlada Crne Gore, na čelu s premijerom Milojkom Spajićem, nastavlja s potpisivanjem bilateralnih sporazuma s Mađarskom, Francuskom i Ukrajinom, za velike infrastrukturne projekte vrijedne stotine milijuna eura. Međutim, ti se projekti realiziraju mimo zakonskih procedura javnih nabava, što izaziva sumnje u korupciju i netransparentnost.
Transparency International upozorava da bi takve prakse mogle biti u sukobu s europskim standardima i da direktno dodjeljivanje ugovora bez natjecanja podriva principe transparentnosti i jednakog tretmana.
Zaključak: Medijska panika, političke igre i sumnjive prakse
Incident kod Hrama u Podgorici iskorišten je kao sredstvo za širenje panike i političke manipulacije. Mediji i političari, umjesto da pruže odgovorno izvještavanje, podgrijali su atmosferu mržnje i netrpeljivosti.
Istovremeno, u pozadini se odvijaju ozbiljne borbe za kontrolu sigurnosnog sektora i sumnjivi infrastrukturni poslovi koji mogu imati dalekosežne posljedice po državu.
Ako ste mislili da je ljeto u Crnoj Gori mirno, varate se! Ovdje se događa prava drama, a vi samo gledate predstavu. A što vi mislite o svemu ovome? Je li ovo samo još jedna sezona dezinformacija ili stvarni problem? Bacite komentar, da vidimo tko je ovdje lud, a tko pametan!