33 godine bola i tuge: Republika Srpska proglašava dan žalosti zbog muslimanskog pokolja nad Srbima u Podrinju i Birču!
Može li iko još ignorisati krvavu prošlost koja nas i dalje dijeli? Vlada Republike Srpske donijela je odluku o proglašenju Dana žalosti povodom 33. godišnjice strašnog muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču. Toliko godina, a bol i sjećanje ne blijede – 3.267 Srba ubijeno je u ovom krvavom ratu za odbranu otadžbine.
Šta znači Dan žalosti?
Zastave širom Republike Srpske danas su spuštene na pola koplja. Sve kulturne manifestacije otkazane su, a sportski događaji prilagođeni ovom danu tuge. Ovo nije samo formalnost – ovo je opomena i podsjetnik na cijenu koju je srpski narod platio.
Zašto je važno sjećati se?
Dok svijet brzo zaboravlja, Republika Srpska ne dozvoljava da se zločini zaborave. Ovaj dan je podsjetnik na brutalnost rata i koliko je važno da se istina ne skriva. 3.267 Srba ubijenih u Podrinju i Birču nisu samo broj – to su životi, porodice, budućnost koja je nasilno prekinuta.
Je li pravda zadovoljena?
Mnogi će reći da nije. Godine prolaze, a rane ostaju otvorene. Ovaj dan žalosti je i poziv na pravdu, na priznanje i na pomirenje koje ne može biti zasnovano na zaboravu i negiranju.
Šta možemo naučiti?
Da rat donosi samo patnju. Da je sjećanje na žrtve obaveza svih nas. Da je mir vrijedniji od svega. I da je važno da se takve tragedije nikada ne ponove.
Ako vam je ova tema važna ili imate svoje mišljenje o tome kako se sjećamo prošlosti, ostavite komentar ispod. Neka se čuje glas onih koji ne žele zaboraviti!