Dobrodošli u svijet bosanskih pijaca gdje trešnje i jagode drže cijene kao da su zlatne poluge, dok luk pada na nevjerovatnih 50 KM po kilogramu! Da li je ovo čudo ili katastrofa? Na jugu Srbije, u Vranju, luk jeftiniji nego ikad, dok trešnje i jagode i dalje drže visoke cijene koje mnogima djeluju kao luksuz. Kako je moguće da kilogram crnog luka košta samo 50 KM, a kilogram trešanja vrtoglavo skače do 1.000 KM? Da li je u pitanju hiperprodukcija, lokalne zalihe ili možda misteriozne trgovačke marže koje niko ne želi otkriti?
Na pijacama širom Srbije cijene voća i povrća osciliraju kao na rolerkosteru. Dok je povrće, poput luka, kupusa i krompira, u nekim krajevima jeftinije, voće poput trešanja i jagoda drži visoke, skoro pa luksuzne cijene. U Vranju, na primjer, crni luk pada na samo 50 KM po kilogramu, dok su maline i dalje skupe, oko 200 KM.
Ali nije samo cijena problem. Šokantni rezultati testiranja 12 najzagađenijih vrsta voća i povrća pokazuju da više od 90% hrane sadrži opasne supstance koje mogu ugroziti naše zdravlje. Krompir, koji je često smatran sigurnim izborom, nalazi se na listi “prljavih” namirnica. Kako da vjerujemo u kvalitet hrane kada su trgovačke marže i distribucioni lanci potpuno netransparentni?
Trgovci objašnjavaju da su troškovi prevoza, uvoza i sezonske ponude glavni razlozi za ovakve oscilacije cijena. Ali mnogi kupci sumnjaju u ove tvrdnje, jer se ponuda gotovo ne mijenja iz dana u dan, a cijene skaču i padaju bez jasnog razloga.
Da li je ovo samo još jedan dokaz da je naša poljoprivreda u haosu, ili da su trgovci i distributeri previše moćni i neodgovorni? Možda je vrijeme da se zapitamo koliko zaista plaćamo za hranu i ko od toga profitira.
Ako ste ikada stajali na pijaci i pitali se zašto je luk jeftin, a trešnje skupe kao zlato, niste sami. Podijelite svoje iskustvo ili teoriju u komentarima – možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava iza kulisa srpskih pijaca!