Dobrodošli u digitalni zatvor: filmovi i glazba više nisu naši!
Zamislite svijet u kojem više ne posjedujete filmove i glazbu koje volite. Ne, nije distopijski roman, to je naša stvarnost! Nekada smo kupovali kasete, ploče, diskove i držali ih u rukama. Danas? Sve je u oblaku, na specijaliziranim aplikacijama, a mi plaćamo samo pristup – ništa opipljivo nije naše.
Pretplate koje nas drže u šaci
Netflix, Spotify, Deezer – zvuče kao raj za ljubitelje zabave, ali zapravo su digitalni lanci. Plaćate mjesečnu članarinu, a zauzvrat dobivate… mogućnost da gledate ili slušate nešto. Ali to nije vaše vlasništvo! Što ako platforma ukloni vaš omiljeni film ili pjesmu? Ostajete praznih ruku.
Piraterija se vraća kao feniks
Zbog ovih ograničenja, piraterija u Hrvatskoj nikada nije umrla. Ljudi se vraćaju starim navikama jer je lakše i jeftinije. Sa gomilom platformi koje nude ekskluzive, pretplate su preskupe, a izbor je zbunjujući. Kako da pratite gdje je što? Nemoguće je imati sve pretplate, a da ne bankrotirate.
Monopol i fragmentacija tržišta
Netflix je nekada držao monopol, ali sada veliki studiji otvaraju svoje platforme s ekskluzivnim sadržajem. To znači da morate imati desetine pretplata da biste gledali sve što želite. Zvuči kao plan da vas natjeraju da odustanete ili posegnete za piratstvom.
Gdje je nestalo pravo vlasništva?
U eri digitalne zabave, vlasništvo je postalo iluzija. Kupnja fizičkog nosača značila je da posjedujete djelo zauvijek. Danas, plaćate samo za pristup, i to na ograničeno vrijeme. Ako prestanete plaćati, gubite sve. To nije sloboda, to je zatvor.
Što nas čeka?
Cijene pretplata rastu, ponuda se fragmentira, a podrška korisnicima opada. Piraterija se vraća jača nego ikad. Kompanije se bore za profit, a korisnici gube. Hoće li itko stati na kraj ovom ludilu? Teško je reći.
Zaključak
Digitalna revolucija nas je oslobodila fizičkih medija, ali nas je zato zarobila u svijetu gdje ništa ne posjedujemo. Ako vam je nostalgija za danima kada ste mogli držati film ili ploču u rukama, niste sami. A ako imate neki trik kako zaobići ovaj digitalni kaos, podijelite ga u komentarima – možda spasimo još nekoga od digitalnog ropstva!
Izvor: Kurir.rs, članak ID 165331