Marko Đurić i Srbija u borbi za UNESCO: Zašto je kandidatura Halida El Ananija važna i što Kosovo ima s tim?

UNESCO, Srbija i Kosovo: Drama Koja Ne Staje!

Jeste li spremni za diplomatsku sapunicu godine? Marko Đurić, ministar vanjskih poslova Srbije, upravo je odigrao potez koji će mnoge natjerati da se zapitaju – što se to zapravo događa u svijetu kulture i politike? Srbija je službeno podržala kandidaturu Halida El Ananija, kandidata Egipta, za glavnog direktora UNESCO-a. Ali, čekajte, tu nije kraj drame!

Zašto je UNESCO važan?

UNESCO nije samo još jedna organizacija UN-a. To je stup multilateralnog sustava, čuvar obrazovanja, znanosti i kulture. Srbija, kroz Đurića, jasno poručuje da joj je stalo do očuvanja univerzalnih vrijednosti i da želi da UNESCO ostane mehanizam solidarnosti i dijaloga među državama.

Halid El Anani – Egipatski kandidat sa srpskom podrškom

Egipat je izabrao Halida El Ananija kao kandidata za najvažniju funkciju u UNESCO-u, a Srbija je stala iza njega. Tradicionalno prijateljstvo Srbije i Egipta, kao i uspješna suradnja u međunarodnim organizacijama, bili su ključni razlozi za podršku. Đurić je istaknuo da Srbija želi da ovaj mandat bude odgovoran i da se poštuju temeljne vrijednosti UNESCO-a.

Kosovo u UNESCO – crvena linija Srbije

Ali, evo bombe! Đurić je izrazio duboku zabrinutost zbog kontinuiranih napada na srpsku kulturnu i vjersku baštinu na Kosovu i Metohiji. Posebno je istaknuo da bi eventualno članstvo tzv. Kosova u UNESCO bilo „apsolutno neprihvatljivo“ za Srbiju. Zašto? Zato što bi to, po njegovim riječima, dovelo do dubljih podjela među članicama, politizacije kulturne baštine i ozbiljnog narušavanja kredibiliteta same organizacije.

Kulturna baština pod udarom

Srpska kulturna i vjerska baština na Kosovu nalazi se na listi svjetske baštine u opasnosti. To nije samo pitanje kulture, već i nacionalnog identiteta i povijesne pravde. Srbija apelira na poštivanje univerzalnih vrijednosti i zaštitu spomenika koji su dio svjetske baštine.

Što ovo znači za međunarodnu scenu?

Ova kandidatura i podrška Srbije nisu samo formalnost. To je jasan signal da Srbija želi da se bori za svoje interese i vrijednosti na globalnoj razini. Istovremeno, stav Srbije prema Kosovu u UNESCO-u pokazuje koliko je pitanje Kosova i dalje ključno i osjetljivo u međunarodnoj politici.

Zaključak: UNESCO kao bojno polje

Dok svijet gleda prema velikim silama i sukobima, Srbija koristi UNESCO kao svoje bojno polje za očuvanje kulturnog identiteta i političkih interesa. Halid El Anani i njegova kandidatura su samo dio ove šire igre moći i utjecaja.

Pa, što vi mislite? Je li Srbija u pravu što se ovako bori za svoje interese? Ili je vrijeme da UNESCO ostane izvan političkih igara? Bacite komentar, zapalite raspravu i ne zaboravite – kultura nije samo umjetnost, to je i politika, i to prilično žestoka!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)