Gorivo i strategija: Zašto četiri miliona eura stoje, a nema rezervi goriva?
Vozači u Crnoj Gori od februara plaćaju dodatnih tri centa po litru goriva. Taj novac, zakonom propisan kao naknada za formiranje strateških rezervi goriva, skuplja se na posebnom računu kod Centralne banke. Do sada je prikupljeno oko 4,2 miliona eura. Ali gdje je gorivo?
Novac stoji, a rezerva nema
Iako je novac namijenjen za kupovinu strateških rezervi, gorivo još nije kupljeno. Problem je što ne postoji dovoljan skladišni prostor za te rezerve. Dakle, država naplaćuje dodatnu taksu, ali ne koristi prikupljeni novac za ono zbog čega je uvedena – sigurnost snabdijevanja gorivom.
Zašto se to dešava?
Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima usvojen je krajem prošle godine, a naknada od tri centa po litru goriva uvedena je da bi se formirale rezerve. Međutim, bez adekvatnih skladišta, kupovina goriva je onemogućena. To znači da vozači plaćaju, ali nemaju nikakvu sigurnost da će u slučaju krize biti zaštićeni.
Ko profitira?
Dok se novac gomila na računu, vozači i građani ostaju u neizvjesnosti. Da li je ovo još jedan primjer lošeg upravljanja državnim resursima? Ili je u pitanju neorganizovanost i nedostatak planiranja?
Šta slijedi?
Dok se čeka odluka vlade o daljim koracima, dodatna naknada ostaje na snazi. Vozači će i dalje plaćati tri centa po litru goriva, a pitanje je kada će i da li će uopšte biti formirane strateške rezerve.
Zaključak
Ovo je klasičan primjer kako se novac prikuplja, ali ne koristi za ono što je namijenjen. Dok građani plaćaju, država ne obezbjeđuje sigurnost snabdijevanja gorivom. Ako vam se čini da je ovo samo još jedna u nizu priča o neefikasnosti i lošem upravljanju, niste daleko od istine.
A vi? Da li mislite da je opravdano da plaćate dodatnu taksu za nešto što ne postoji? Ili je vrijeme da se neko konačno pozabavi ovim problemom? Bacite komentar, možda zajedno pronađemo rješenje ili bar dobru šalu na račun ove situacije!