Gorivo i strategija: Zašto četiri milijuna eura stoje, a nema zaliha goriva?

Gorivo i strategija: Zašto četiri milijuna eura stoje, a nema zaliha goriva?

Vozači u Crnoj Gori od veljače plaćaju dodatnih tri centa po litri goriva. Taj novac, zakonom propisan kao naknada za formiranje strateških zaliha goriva, skuplja se na posebnom računu u središnjoj banci. Do sada je prikupljeno oko 4,2 milijuna eura. Ali gdje je gorivo?

Novac stoji, a zaliha nema

Iako je novac namijenjen za kupnju strateških zaliha, gorivo još nije kupljeno. Problem je što nema dovoljnog skladišnog prostora za te zalihe. Dakle, država naplaćuje dodatnu taksu, ali ne koristi prikupljeni novac za ono zbog čega je uvedena – sigurnost opskrbe gorivom.

Zašto se to događa?

Zakon o sigurnosti opskrbe naftnim derivatima usvojen je krajem prošle godine, a naknada od tri centa po litri goriva uvedena je da bi se formirale zalihe. Međutim, bez adekvatnih skladišta, kupnja goriva je onemogućena. To znači da vozači plaćaju, ali nemaju nikakvu sigurnost da će u slučaju krize biti zaštićeni.

Tko profitira?

Dok se novac gomila na računu, vozači i građani ostaju u neizvjesnosti. Je li ovo još jedan primjer lošeg upravljanja državnim resursima? Ili je u pitanju neorganiziranost i nedostatak planiranja?

Što slijedi?

Dok se čeka odluka vlade o daljnjim koracima, dodatna naknada ostaje na snazi. Vozači će i dalje plaćati tri centa po litri goriva, a pitanje je kada i hoće li uopće biti formirane strateške zalihe.

Zaključak

Ovo je klasičan primjer kako se novac prikuplja, ali ne koristi za ono što je namijenjen. Dok građani plaćaju, država ne osigurava sigurnost opskrbe gorivom. Ako vam se čini da je ovo samo još jedna u nizu priča o neučinkovitosti i lošem upravljanju, niste daleko od istine.

A vi? Mislite li da je opravdano da plaćate dodatnu taksu za nešto što ne postoji? Ili je vrijeme da se netko konačno pozabavi ovim problemom? Bacite komentar, možda zajedno pronađemo rješenje ili barem dobru šalu na račun ove situacije!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)