Južna Koreja napokon obilježava otete tijekom Korejskog rata – gdje su nestali tisuće civila?

Južna Koreja je napokon održala prvu službenu ceremoniju sjećanja na tisuće civila koje je Sjeverna Koreja otela tijekom Korejskog rata, a sudbina većine njih i dalje je nepoznata. Ceremonija je održana 28. lipnja u Parku mira Imdžingak u gradu Padžu, sjeverno od Seula, povodom Dana sjećanja na otete, koji je službeno ustanovljen prošle godine. Zamjenik ministra za ujedinjenje Kim Nam Džung u govoru je istaknuo da je rješavanje humanitarnih posljedica podjele Korejskog poluotoka „najmračnija ostavština rata“ i da je hitno saznati sudbinu otetih kako bi se olakšala patnja njihovih obitelji.

Prema procjenama južnokorejskih vlasti, tijekom i nakon Korejskog rata, koji je trajao od 1950. do 1953. godine, oteto je ili odvedeno u Sjevernu Koreju gotovo 84.000 južnokorejskih civila. Većina njih nestala je bez traga, a njihova sudbina ostaje nepoznata desetljećima kasnije. Ministarstvo za ujedinjenje pod administracijom predsjednika Li Džae Mjunga obećava rad na smanjenju tenzija i uspostavi održivog mira, uključujući ponovno otvaranje komunikacijskih kanala sa Sjevernom Korejom i obnavljanje međukorejskog dijaloga.

Ova ceremonija i službeno priznavanje boli obitelji otetih dolazi u trenutku kada su odnosi između Sjeverne i Južne Koreje i dalje u zastoju, a svaki budući dijalog mora uključivati napore na „zacijeljivanju prošlih rana“. Hoće li ovaj korak biti dovoljan da se konačno rasvijetli sudbina desetaka tisuća ljudi i donese olakšanje njihovim obiteljima, ostaje za vidjeti. Ali jedno je sigurno – Južna Koreja je konačno odlučila ne zaboraviti svoje otete građane i vratiti ih u kolektivnu svijest nacije.

Ako mislite da je ovo samo još jedna ceremonija bez pravog učinka, razmislite ponovno. Ova tema je duboko emotivna i politički eksplozivna. Tko zna koliko još tajni krije Korejski rat? A vi, što mislite – hoće li Sjeverna Koreja ikada priznati što se dogodilo s tim tisućama ljudi? Bacite komentar, neka se čuje glas onih koji ne žele da se prošlost zaboravi!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)