Historijski događaji 7. jula: Od kraljeva do ratova i protesta

7. JUL: DAN KADA SE HISTORIJA OKRENULA U SVE PRAVCE!

Zamislite jedan dan koji je kao švicarski nožić historije – pun iznenađenja, preokreta i događaja koji su oblikovali svijet! Dobrodošli u 7. juli, dan koji je vidio sve – od smrti kraljeva, preko ratova, do burnih protesta i eksplozija koje su potresle gradove.

Kraljevi i revolucije – historija koja ne miruje Na današnji dan umro je engleski kralj Eduard, dok je u Škotskoj buktio uguscaroni ustanak. U Poljskoj je preminuo Sigismund II August, posljednji kralj iz dinastije Jagiellon, koji je za života stvorio uniju Poljske, Litvanije i Zapadne Prusije – Lublinsku uniju, i proglasio slobodu vjeroispovijesti. Ali, nije sve bilo bajno – pod pritiskom katoličke Svete lige, francuski kralj Henri III izdao je Nemurski edikt protiv hugenota, što je dodatno rasplamsalo vjerske sukobe.

Ratovi, savezi i izdaje – Evropa u plamenu Potpisan je mirovni ugovor u Tilzitu, kojim je okončan rat između Francuske i Rusije, učesnica koalicije protiv Napoleona. Napoleon se obavezao da neće progoniti Crnogorce zbog njihove borbe protiv Francuske – ali znamo kako su se stvari dalje odvijale. Savezničke snage Šeste koalicije zauzele su Pariz nakon Napoleonove abdikacije, dok je u Japanu počeo rat sa Kinom kod mosta Marko Polo, što je samo dodatno zakomplikovalo globalnu situaciju.

Kultura i nauka – svjetlost u tami sukoba Na današnji dan rođeni su neki od najvećih umova i umjetnika: francuski pronalazač Žozef Mari Žakar, čiji je razboj za tkanje promijenio industriju; slikar Mark Šagal, koji je svojom umjetnošću spojio ruski folklor i parišku boemiju; i hrvatski pisac Miroslav Krleža, jedan od stubova jugoslovenske kulture 20. vijeka. Sa druge strane, umro je njemački fizičar Georg Simon Ohm, po kome je nazvana jedinica za električni otpor – om.

Danas u svijetu – od protesta do ratnih prijetnji U Beogradu su počeli protesti zbog najave policijskog časa usljed pandemije korona virusa, koji su prerasli u sukobe sa policijom i korištenje suzavca. U Ukrajini se nastavljaju intenzivne borbe, a glavnokomandujući ukrajinske vojske upozorava na moguću novu rusku ofanzivu u regionu Harkova. U Londonu su serijom eksplozija u podzemnoj željeznici i gradskom autobusu poginule 56 osoba, a odgovornost je preuzela islamistička grupa Al Kaida.

Tehnološki i društveni preokreti Organizatori Vimbldona su se izvinili zbog problema sa elektronskim sistemom tokom meča polufinala, dok je Rodžer Federer izgubio titulu „kralja Vimbldona“ od Novaka Đokovića, koji sada ima sedam titula. U svijetu politike, britanski premijer Boris Džonson podnio je ostavku na mjesto predsjednika Konzervativne stranke, čime je okončana višemjesečna politička kriza.

Prirodne nepogode i nesreće Poplave u jugozapadnoj Rusiji odnose ljudske živote i poplavile oko 5.000 kuća, dok je veliki požar zahvatio deponiju Golo Brdo kod Novog Pazara, prijeteći da se proširi. U Kini su obilne padavine izazvale katastrofalne poplave u centralnom i istočnom dijelu zemlje.

Završna misao

  1. juli nije samo običan datum u kalendaru – to je dan kada se historija pokazala u svom najdramatičnijem izdanju. Kraljevi su padali, ratovi su buktali, umjetnici su stvarali, a obični ljudi su se borili za svoje živote i prava. Ako mislite da je vaš dan naporan, sjetite se 7. jula – dan kada se svijet vrtio kao na ringišpilu ludila.

A sad, da li ste vi za to da napravimo listu najluđih historijskih dana? Ili možda imate neki svoj omiljeni datum koji je svijet promijenio? Bacite komentar, da vidimo ko ima najluđu priču!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *