Rubio i Kvadriga: Američki plan za zaustavljanje Kine ili samo još jedna trgovinska saplitanja?

Dobrodošli u najnoviju epizodu geopolitičke sapunice pod nazivom „Kvadriga protiv Kine“! Marko Rubio, američki državni sekretar, nije propustio priliku da na sastanku četiri moćne zemlje – SAD, Australije, Indije i Japana, poznatih kao Kvadriga (Quad) – istakne koliko je Kina opasna i zašto je vrijeme da se svi udruže i stanu na put njenoj rastućoj moći. Ali, čekajte, nije sve tako jednostavno! Dok se svi prave da su u savršenom savezu, trgovinske tenzije i nesuglasice i dalje vrebaju iza kulisa.

Prvo, da razjasnimo ko su glavni igrači: SAD, Australija, Indija i Japan. Zajedno, oni pokušavaju kontrolirati Indopacifički region, koji je sada glavno bojište za globalnu dominaciju. Rubio je na sastanku istakao da je vrijeme za „djelovanje“ – i to ne bilo kakvo, već konkretno jačanje pomorske sigurnosti, odbrane suvereniteta i izgradnju otpornijih lanaca snabdijevanja, jer, naravno, Kina je trenutno glavni dobavljač kritičnih sirovina i tehnologija.

Ali, da li je ovaj savez stvarno čvrst? Ne baš. Trgovinske nesuglasice i dalje postoje. Podsjetimo se da je bivši predsjednik Donald Trump pokrenuo globalnu ofanzivu tarifa koja je pogodila sve članice Kvadrige. Japan je čak odložio godišnji sastanak sa SAD zbog zahtjeva za povećanjem odbrambenih troškova. Australija je pod pritiskom američkog zvaničnika Elbridža Kolbija počela reviziju svog projekta AUKUS, koji uključuje isporuku nuklearnih podmornica, što je izazvalo dodatne tenzije.

Indija, s druge strane, nije podržala Trumpove tvrdnje o prekidu trgovinskih pregovora sa Pakistanom, iako su odnosi između te dvije zemlje i dalje napeti zbog spornog područja Kašmira. Uprkos svemu, Rubio je pohvalio diplomatski angažman Kvadrige i naglasio da je sada vrijeme za zajedničko djelovanje.

Sastanak Kvadrige nije samo još jedan diplomatski skup – to je prilika da se ponovo usmjeri pažnja na Indopacifički region, koji SAD smatraju ključnim za svoju budućnost. Portparolka Stejt departmenta, Tami Bris, izjavila je da će Kvadriga reafirmisati svoju posvećenost slobodnom i otvorenom Indopacifičkom regionu, jačanju pomorske sigurnosti i izgradnji otpornijih lanaca snabdijevanja.

Ukratko, dok se svi prave da su ujedinjeni protiv Kine, iza kulisa se vode prave bitke – trgovinske, diplomatske i strateške. Hoće li Kvadriga uspjeti zaista zaustaviti kineski uspon ili će se raspasti pod vlastitim nesuglasicama? Samo vrijeme će pokazati. Ali jedno je sigurno – ova geopolitička sapunica je daleko od završetka, a mi ćemo je pratiti s kokicama u ruci.

A vi? Ko je po vama glavni igrač u ovoj igri moći? Da li je Kvadriga samo još jedan savez na papiru ili prava prepreka Kini? Bacite komentar, bacite šalu, ili samo uživajte u ovom geopolitičkom ringišpilu!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *