Iran zabranio pristup nuklearnim postrojenjima IAEA i i njenom generalnom direktoru

Iran je digao rampu i rekao: “Nema ulaska!” generalnom direktoru Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Rafaelu Grosiju. Da, dobro ste pročitali! Iranske vlasti su odlučile da neće izdavati odobrenja za pristup nuklearnim postrojenjima u zemlji, što je potvrdio potpredsjednik iranskog parlamenta Hamidreza Hadži Babej. Zašto? Zato što su, navodno, došli do informacija preko izraelskih vlasti koje su ih navodno “osvijetlile” o stanju njihove nuklearne industrije. Je li ovo početak nove faze sukoba ili samo još jedna diplomatska sapunica? Hajde da razložimo ovu dramu na sastavne dijelove.

Iran zatvara vrata IAEA

Potpredsjednik iranskog parlamenta jasno je rekao da Teheran neće dozvoliti Grosiju i njegovoj ekipi da slobodno obilaze nuklearne lokacije. Ovo nije samo obična birokratska prepreka, već ozbiljan signal da Iran želi zadržati kontrolu nad informacijama o svojoj nuklearnoj industriji. Iako je IAEA tradicionalno imala pristup ovim lokacijama, sada je ta praksa suspendirana.

Optužbe i kontraoptužbe

Iranski ministar vanjskih poslova, Abas Arakči, nije štedio riječi. On je optužio Grosija da je olakšao usvajanje rezolucije odbora guvernera IAEA koja osuđuje iranske nuklearne aktivnosti, dok istovremeno nije izravno osudio američko-izraelske napade na iranske nuklearne objekte. Da, dobro ste pročitali – Iran tvrdi da je IAEA pristrana i da ne štiti njihove interese, već ih izlaže dodatnim rizicima. Arakči je čak rekao da generalni direktor IAEA snosi punu odgovornost za „žalosno stanje stvari“.

Bombardiranja i tenzije

Podsjećamo, neke od lokacija koje je IAEA željela posjetiti su prethodno bombardirane, što dodatno komplicira situaciju. Iran smatra da je nepravedno da se oni osuđuju za nuklearne aktivnosti dok se istovremeno ne osuđuju napadi na njihove objekte. Ova tenzija između Irana, Izraela i SAD-a već dugo traje, a sada je eskalirala do točke gdje međunarodna agencija za atomsku energiju gubi pristup ključnim lokacijama.

Šta ovo znači za svijet?

Odluka Irana da zabrani pristup IAEA i njenom generalnom direktoru može imati dalekosežne posljedice. Bez nezavisnog nadzora, sumnje i strahovi oko iranskog nuklearnog programa mogu samo rasti. Hoće li ovo potaknuti nove sankcije? Hoće li se povećati tenzije u regiji? Ili će se pregovori nastaviti iza zatvorenih vrata? Jedno je sigurno – ovo nije kraj priče.

Zaključak

Iran je jasno pokazao da neće dozvoliti da im se gleda u tanjir, posebno kada su u pitanju njihovi nuklearni kapaciteti. IAEA i njen generalni direktor Rafael Grosi sada su u nezavidnoj poziciji, između optužbi za pristranost i gubitka pristupa ključnim lokacijama. Dok svijet gleda, ova saga se nastavlja, a mi ostajemo da se pitamo – ko tu zapravo vuče konce?

Ako imate neki svoj stav ili mislite da je ovo samo još jedna epizoda u beskrajnoj seriji međunarodnih trzavica, slobodno bacite komentar dole. Možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava iza kulisa!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *