Više leda na Južnom polu: Klimatske promjene laž ili stvarnost?

Ledena zbrka na Južnom polu: Jesu li klimatske promjene stvarnost ili laž?

U posljednjim godinama, satelitski podaci pokazuju blagi porast ledenog pokrivača Antarktika. Znači li to da su klimatske promjene mit? Ne baš!

Šta kažu podaci? Studija kineskog Univerziteta Tongđi u Šangaju otkrila je da je masa ledenog pokrivača na Antarktiku između 2003. i 2013. rasla za oko 83 milijarde tona godišnje. Ovaj podatak brzo je postao viralni mamac za one koji tvrde da je klimatska kriza izmišljotina. Na društvenim mrežama, objave sa desetinama miliona pregleda tvrde da je globalno zagrijavanje stalo ili čak preokrenuto.

Ali, sačekajte… Klimatolozi upozoravaju da su ovi podaci pogrešno interpretirani. Satelitski podaci NASA-inog Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) mjere promjene gravitacionog polja Zemlje i pokazuju varijacije u ledu i vodi. Međutim, kratkoročne oscilacije od dvije do pet godina nisu dovoljne za dugoročne zaključke o klimatskim trendovima.

Johanes Feldman iz Instituta za posljedice klimatskih promjena u Potsdamu ističe da je potrebno pratiti podatke najmanje 20 do 30 godina da bi se uočili pravi trendovi. Kratkoročni porast leda može biti posljedica prirodnih varijacija, poput neobično velikih snježnih padavina u istočnom dijelu Antarktika, što su i sami kineski istraživači potvrdili.

Priroda je nepredvidiva, ali klimatske promjene nisu šala Glaciologinja Angeliki Humbert iz Instituta Alfred Wegener u Bremenu objašnjava da prirodni sistemi imaju svoje uspone i padove. Jedne godine može pasti više snijega, druge manje. Ali to ne znači da se globalno zagrijavanje zaustavilo. Toplija atmosfera može donijeti više snijega, ali i više topljenja leda.

Feldman naglašava da je dugoročni trend jasan: Antarktički ledeni pokrivač gubi masu. Kratkoročni porast leda je samo kap u moru u poređenju sa gubicima koje bilježimo posljednjih decenija.

Zašto je ovo važno? Ova zbrka oko podataka daje gorivo onima koji žele negirati klimatske promjene. Širenje dezinformacija može usporiti akcije koje su nam potrebne da spasimo planetu. Zato je važno razumjeti nauku i ne podleći senzacionalizmu.

Zaključak Da li je više leda na Južnom polu dokaz da klimatske promjene ne postoje? Ne! To je samo prirodna varijacija u okviru većeg, zabrinjavajućeg trenda gubitka leda i globalnog zagrijavanja. Sljedeći put kada vidite ovakve naslove, sjetite se da je nauka komplikovana, a istina često skriva iza brojki i dugoročnih analiza.

A sad, šta vi mislite? Da li je ovo još jedna u nizu klimatskih zabluda ili stvarna opasnost? Bacite komentar, neka se rasprava bukne – jer planeta ne čeka!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *