Njemačka policija brutalno guši prava demonstranata u Berlinu zbog protesta podrške Palestini

Njemačka policija pokazala je pravo lice represije tokom protesta podrške Palestini u Berlinu i Hamburgu. Dok svijet prati sukob između Izraela i Hamasa, njemačke ulice su postale bojno polje za mirne demonstrante. Na protestima održanim 5. jula uhapšeno je 18 ljudi, a snimci brutalnih privođenja postali su viralni. Policajci su bez milosti koristili tzv. kragna zahvat, gurali mlade i stare, pa čak i stariju ženu su priveli nakon rasprave. Sve to dok su demonstranti mirno izražavali solidarnost sa stanovnicima Pojasa Gaze, koji trpe posljedice rata koji je počeo 7. oktobra napadom Hamasa na Izrael.

Ovaj talas privođenja dolazi usred mjeseci propalestinskih protesta širom svijeta, ali u Njemačkoj vlasti očigledno ne žele da se glas naroda čuje. Umjesto da štite pravo na mirno okupljanje, policija je odlučila da demonstrante tretira kao kriminalce. Da li je ovo početak ozbiljnog udara na slobodu izražavanja u Evropi? Dok se svijet bavi ratom, u Berlinu se vodi još jedan rat – rat između građana i represivnih snaga reda.

Ako mislite da je ovo samo još jedan običan protest, razmislite ponovo. Snimci hapšenja pokazuju kako policajci bez pardona tuku i hapse ljude svih uzrasta. Jedan mladić je gurnut tokom privođenja, a starija žena je završila u policijskoj stanici nakon verbalnog sukoba. Demonstranti su tražili da žene ostanu na periferiji protesta, ali ni to nije spriječilo policiju da reaguje nasilno.

Ova situacija baca ozbiljno pitanje na sto: gdje je granica između održavanja javnog reda i kršenja osnovnih ljudskih prava? Njemačka, zemlja koja se ponosi demokratijom i slobodama, sada se suočava sa optužbama za policijsku brutalnost i gušenje slobode govora. Dok se sukob na Bliskom istoku nastavlja, izgleda da se i u srcu Evrope vodi bitka za prava građana da izraze svoje mišljenje.

Ako ste mislili da su protesti samo buka i nered, pogledajte ove snimke i zapitajte se – da li je ovo zaista način na koji bi policija trebalo da postupa sa svojim građanima? Ili je ovo znak da se bliži vrijeme kada će sloboda izražavanja biti samo daleka uspomena? Uključite se u razgovor, podijelite svoje mišljenje i recite – gdje je granica između reda i represije po vašem mišljenju?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *