Brnabić i kineski potpredsjednik parlamenta: Srpsko-kinesko prijateljstvo koje trese svijet!
Jeste li znali da Srbija i Kina trenutno imaju prijateljstvo koje je doslovno na najvišem nivou u historiji? Ne, ovo nije šala! Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić upravo je razgovarala sa potpredsjednikom kineskog parlamenta Kai Dafengom, koji je u Beogradu predvodio delegaciju na Svjetskoj konferenciji kineske dijaspore. Tema? Promocija mirnog ujedinjenja Kine i, naravno, bilateralna saradnja između Srbije i Kine.
Srpsko-kineska saradnja na steroidima
Brnabić je istakla koliko je parlamentarna saradnja sa Kinom značajna za Srbiju. Pa, nije ni čudo kada su odnosi dvije zemlje dostigli najviši nivo ikada! Kai Dafeng je zahvalio Brnabić na promociji prijateljstva i organizaciji konferencije, naglašavajući da je saradnja parlamenata izuzetno važna.
Kina i Srbija: Tradicija i borba protiv fašizma
Potpredsjednica Skupštine Srbije Marina Raguš na skupu je podsjetila da Kina i Srbija imaju dugu historiju prijateljstva, naročito u borbi protiv fašizma. Sporazum o slobodnoj trgovini je samo jedan od dokaza povjerenja koje Kina ima u Srbiju.
Ujedinjenje Kine i šta to znači za nas
Kai Dafeng je jasno rekao da je ponovno ujedinjenje Kine opšti trend razvoja i da nijedna sila to ne može zaustaviti. Pozvao je na zajedničko čuvanje tekovina pobjede u Drugom svjetskom ratu i planiranje dugoročnog blagostanja obje strane. Naravno, tu je i pitanje Tajvanskog moreuza, koje je dio ove velike priče o ujedinjenju i saradnji.
Ko je sve bio na konferenciji?
Pored Brnabić i Dafenga, na konferenciji su bili i ambasador Kine u Srbiji Li G, direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, kao i drugi visoki zvaničnici iz Ministarstva vanjskih poslova Srbije.
Šta ovo znači za Srbiju?
Ovo prijateljstvo i saradnja s Kinom nisu samo diplomatski gestovi. To je strateški savez koji Srbiji donosi ekonomske i političke koristi. Kina je jedan od najvećih investitora u Srbiji, a ovakvi susreti samo potvrđuju da će ta saradnja ići samo uzlaznom putanjom.
Zaključak: Da li Srbija postaje kineski najbolji prijatelj?
Ako pitate mene, ovo je više od prijateljstva – ovo je savezništvo koje može promijeniti geopolitičku kartu regije. Srbija i Kina zajedno koračaju ka budućnosti, a mi ostajemo da gledamo kako se ta priča razvija.
A vi? Šta mislite o ovom „najboljem prijateljstvu“? Da li je Srbija na pravom putu ili se previše oslanja na Kinu? Bacite komentar, da vidimo ko je za, a ko protiv ove kineske ljubavi!