Hari Stebbings i brutalna radna kultura: Da li je evropski san o radu od 9 do 5 mrtav?

Brutalna radna kultura ili evropski mit?

Hari Stebbings, osnivač investicionog fonda 20VC, koji upravlja milionima dolara, bacio je bombu na evropsku startap scenu. Njegova poruka? Ako želite napraviti kompaniju vrijednu 10 milijardi dolara, zaboravite na radno vrijeme od 9 do 5, od ponedjeljka do petka. Da, dobro ste pročitali – Stebbings tvrdi da evropski osnivači moraju raditi svih sedam dana u sedmici, i to brutalno, da bi bili konkurentni Silicijumskoj dolini i Kini.

Evropa protiv Silicijumske doline: Ko je kriv za neuspjeh?

Prema Stebbingsu, problem evropskih startapa nije nedostatak novca, već loš marketing i manjak posvećenosti. Izvještaj kompanije Atomico pokazuje da je 2022. godine evropski tehnološki sektor propustio gotovo 100 milijardi dolara potencijalnog kapitala u fazi rasta. Ali, Stebbings ne krivi investitore, već evropske osnivače koji nisu spremni da se žrtvuju kao njihovi američki kolege.

Posvećenost 24/7 – Da li je to cijena uspjeha?

Stebbings naglašava da je ključ uspjeha posvećenost od 100% tokom prvih pet godina. Ali, ne brinite, ne znači da treba da zapostavite porodicu ili zdravlje. On sam svake sedmice provodi vrijeme sa svojom bolesnom majkom, koja boluje od multiple skleroze, a odmah potom se vraća poslu. Ipak, jasno je da očekuje od osnivača da budu spremni na žrtve koje obični zaposleni ne mogu ili neće podnijeti.

Američki san ili evropska realnost?

Stebbings priznaje da je američka kultura rada previše idealizirana i glamurizirana na društvenim mrežama. U Silicijumskoj dolini samo 0,01% ljudi radi više nego ikada, dok većina ne živi taj mit. Ipak, on smatra da je upravo ta ekstremna posvećenost ono što pravi razliku između uspjeha i neuspjeha.

Evropski startapi na raskršću

Da li je evropski san o balansu između posla i privatnog života mrtav? Da li će se Evropa pretvoriti u radni logor sa 12-satnim radnim danima i radom subotom? Stebbingsova poruka je jasna: ako želite napraviti kompaniju vrijednu milijarde, morate biti spremni da radite kao u Kini ili Silicijumskoj dolini.

Šta vi mislite?

Da li je ovo realnost ili pretjerivanje? Da li je moguće napraviti uspješan biznis bez da žrtvujete svoje slobodno vrijeme i zdravlje? Ili je Stebbings samo još jedan glas u moru koji glorifikuje rad do iznemoglosti? Bacite komentar, ispričajte svoju priču ili se samo nasmijte ovom ludilu – jer, hej, ko još želi da radi od 9 do 5 kad može da radi 24/7?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *