Gideon Grajf i kontroverza o Srebrenici: Da li se naučni konsenzus mijenja?
Svjetska naučna zajednica navodno mijenja stav o Srebrenici, tvrdi profesor dr Gideon Grajf, historičar i direktor Srpsko-izraelskog kulturnog centra na Univerzitetu u Beogradu. Grajf, jedan od vodećih stručnjaka za istraživanje Holokausta, bio je predsjednik nezavisne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji. Njegova komisija je utvrdila da su ubistva u Srebrenici bila ratni zločin, ali ne i genocid.
“Naučna zajednica polako mijenja mišljenje o Srebrenici kao genocidu. Veoma sam zadovoljan uspjehom svog angažmana u naučnim istraživanjima. Danas naučna zajednica drugačije gleda na Srebrenicu. Samo amateri će poricati, jer je ovo veoma profesionalno urađeno,” izjavio je Grajf za Srnu.
Ova izjava dolazi u trenutku kada se 11. juli, dan sjećanja na žrtve Srebrenice, obilježava širom regije i svijeta. Grajfova tvrdnja izaziva buru reakcija jer se suprotstavlja široko prihvaćenom stavu o genocidu u Srebrenici, koji je priznat od strane međunarodnih sudova i mnogih država.
Ova kontroverza otvara pitanja o tome kako se historijski događaji tumače i kako naučna zajednica može ili treba mijenjati stavove o tako osjetljivim temama. Da li je moguće da se naučni konsenzus mijenja pod pritiskom novih istraživanja ili političkih uticaja? Ili je ovo samo još jedan pokušaj revizije historije?
U svakom slučaju, Grajfova izjava baca novo svjetlo na jednu od najtežih tema u novijoj historiji Balkana. A vi, šta mislite? Da li je vrijeme za preispitivanje ili je ovo opasno igranje sa sjećanjem na žrtve? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj vatrenoj debati!
Napomena: Ostali članci koje smo pregledali nisu povezani sa ovom temom i bave se drugim pitanjima, poput borbe protiv dezinformacija i dipfejkova uz pomoć vještačke inteligencije.