Stejt Department kreće u masovna otpuštanja: Trampova ‘čistka duboke države’ ulazi u akciju!

Stejt Department kreće u masovna otpuštanja: Trampova ‘čistka duboke države’ ulazi u akciju!

Američki Stejt Department konačno prelazi iz faze planiranja u fazu implementacije masovnih otpuštanja zaposlenih, i to brzo, nakon što je Vrhovni sud SAD-a ranije ove sedmice donio odluku koja je otvorila vrata za ovu drastičnu reformu. Portparolka Stejt Departmenta, Temi Brus, izjavila je da će se otpuštanja desiti „brzo“ i da je cilj smanjiti „preveliki rad i birokratiju“ koja guši efikasnost američke vanjske politike.

Ova odluka je dio šire Trampove agende „Amerika na prvom mjestu“, kojom predsjednik želi osigurati da diplomatski kor bude u potpunosti usklađen sa njegovim prioritetima. Još od februara, kada je Tramp izdao izvršnu naredbu za reformu Stejt Departmenta, bilo je jasno da će uslijediti „čistka duboke države“ – otpuštanje birokrata koje Tramp smatra nelojalnim i preprekom njegovoj politici.

Zašto sada?

Planovi za otpuštanja su nekoliko puta odgađani, ali sada, sa zelenim svjetlom Vrhovnog suda, Stejt Department je spreman poslati prva obavještenja o prestanku radnog odnosa već sutra. Ova reforma nije samo kozmetička – radi se o dubokoj promjeni u načinu na koji funkcioniše američka vanjska politika.

Šta to znači za zaposlene?

Nije precizirano koliko će ljudi biti otpušteno, ali jasno je da će mnogi karijerni diplomati i birokrati ostati bez posla. Tramp je više puta najavio da želi „očistiti“ sistem od onih koji nisu lojalni njegovoj viziji, što je izazvalo strah i nesigurnost među zaposlenima u Stejt Departmentu.

Šta kažu kritičari?

Protivnici ove reforme tvrde da je riječ o političkoj čistki koja može ozbiljno narušiti profesionalizam i stabilnost američke diplomatije. U vrijeme kada su globalni izazovi sve veći, smanjenje broja iskusnih diplomata može biti katastrofalno za američke interese u svijetu.

Zaključak

Dok Trampova administracija gura ovu kontroverznu reformu, svijet sa pažnjom prati kako će se situacija razvijati. Hoće li ova „čistka duboke države“ zaista donijeti efikasniju vanjsku politiku ili će samo oslabiti američki diplomatski aparat? Jedno je sigurno – ništa neće biti isto.

A vi? Da li mislite da je vrijeme za ovakve drastične mjere ili je ovo samo još jedan politički manevar? Bacite komentar, da vidimo ko je za, a ko protiv ove diplomatske revolucije!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *