Njemačka bi, ako politička odluka to dopusti, mogla razviti nuklearno oružje u roku od nekoliko mjeseci, upozorava Rafael Groši, glavni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Je li ovo početak novog nuklearnog trenda u Europi ili samo prazna prijetnja? Groši je u intervjuu za europske medije naglasio da je Ukrajina donijela ispravnu odluku kada je nakon raspada Sovjetskog Saveza 1990-ih predala svoje nuklearno oružje Rusiji, jer bi u suprotnom međunarodna zajednica mogla odbiti priznati njen suverenitet.
Ali to nije sve! Groši je upozorio i na opasnosti koje prijete iz nuklearne elektrane Zaporožje, smještene u ratnoj zoni na jugu Ukrajine, trenutno pod ruskom kontrolom. Iako je elektrana izvan funkcije, rizik ne dolazi od tehničkih problema, već od mogućeg vojnog udara. Za razliku od Černobila, Zaporožje koristi moderniju tehnologiju iz 1990-ih, sa šest reaktora i velikom količinom upotrijebljenog nuklearnog goriva. Izravan napad na ovu elektranu mogao bi izazvati katastrofalno zagađenje i regionalnu nuklearnu katastrofu.
Ova situacija baca sjenu na europsku sigurnost i podsjeća nas koliko je nuklearna energija i oružje i dalje opasna igra. Hoće li Njemačka zaista krenuti putem nuklearnog naoružanja? I što to znači za cijeli kontinent? Podijelite svoje mišljenje, možda baš vi imate odgovor na ovo goruće pitanje!