Zamislite ovo: Stejt department SAD-a je u potpunom kaosu! Više od 1.300 zaposlenika je otpušteno ili stavljeno na prisilni odmor, a sve to u ime „povećanja učinkovitosti“. Da, dobro ste pročitali – tisuće ljudi, uključujući obične državne službenike i diplomate, ostaju bez posla ili su na prisilnom odsustvu koje traje od 30 do 60 dana. Sve to dolazi iz internih obavijesti koje su procurile u javnost, a prenose ih mediji poput CNN-a i Associated Pressa.
Tko stoji iza ove čistke?
Ova masovna redukcija broja zaposlenika dio je Trumpove administracije koja je godinama forsirala smanjenje savezne vlade i proračuna. Marko Rubio i drugi republikanski saveznici hvale ove poteze kao korak prema manjoj i učinkovitijoj vladi, ali bivši diplomati i stručnjaci upozoravaju da će ovo oslabiti američki utjecaj u svijetu i smanjiti sposobnost SAD-a da se nose s globalnim krizama.
Što se točno događa?
Prema internim dokumentima, otpuštanja su usmjerena na „nebitne funkcije“, duplicirane ili suvišne službe, kao i na one koje se mogu centralizirati ili konsolidirati. Ali, je li ovo samo racionalizacija ili brutalna čistka koja će ostaviti Stejt department ranjivim? Kritičari tvrde da je ovo samo početak daljnjih rezova koji će ugroziti diplomatsku moć SAD-a.
Posljedice za svijet i SAD
Dok Trumpova administracija tvrdi da je ovo neophodno za učinkovitost, bivši diplomati upozoravaju da će smanjenje broja zaposlenika oslabiti američku sposobnost da se suprotstavi krizama širom svijeta. U eri kada su globalni izazovi sve veći, ovakve mjere djeluju kao bacanje benzina na vatru – umjesto da jačaju diplomatske kapacitete, oni ih uništavaju.
Je li ovo početak kraja američke diplomacije?
Trumpova politika smanjenja savezne vlade i agresivnog rezanja proračuna već je dovela do gašenja nekih agencija, poput USAID-a i odjela za obrazovanje. Sada, s ovom masovnom čistkom u Stejt departmentu, postavlja se pitanje – gube li SAD svoj diplomatski utjecaj i moć? Ili je ovo samo još jedan politički manevar koji će se pokazati kao katastrofa?
Zaključak
Ova masovna čistka u Stejt departmentu nije samo brojka – to je znak duboke krize u američkoj diplomaciji. Dok administracija tvrdi da je sve u cilju učinkovitosti, stvarnost je da se gube ključni ljudi i znanja koja su desetljećima gradila američki utjecaj u svijetu. Ako mislite da je ovo samo još jedna politička priča, razmislite ponovno – svijet gleda, a SAD se povlače sa scene.
A vi? Mislite li da je ovo pametan potez ili potpuni kaos? Bacite komentar, ispričajte neku diplomatsku anegdotu ili samo recite što mislite – jer ovo je tema koja neće nestati sama od sebe!