Brnabić u Izraelu: Rakete, nauka i politička drama na Bliskom istoku

Brnabić u Izraelu: Rakete, nauka i politička drama na Bliskom istoku

Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Srbije, napravila je pravu diplomatsku turneju u Izraelu, ali ne bez drame! Posjetila je Vajcmanov institut u Rehovotu, gradu koji je sredinom juna bio meta raketnog napada Irana. Da, dobro ste pročitali – Iran je lansirao rakete na jedan od najvažnijih izraelskih naučnih centara, a Brnabić je tamo da vidi štetu i pokaže solidarnost.

Rakete i razaranja

Vajcmanov institut, osnovan od strane prvog predsjednika Izraela i velikog naučnika Haim Vajcmana, jedan je od najvažnijih centara za nauku u Izraelu. Polovina juna, Iran je lansirao raketni napad kao odgovor na ubistvo iranskih naučnika, i pogodio zgrade instituta, uključujući i modernu laboratoriju koja je trebala biti otvorena u novembru. Brnabić je obišla porušene zgrade i vidjela razmjere štete – nije to samo politička posjeta, već i direktan susret sa posljedicama sukoba.

Diplomatski maraton

Ali to nije sve! Brnabić je u okviru svoje posjete imala niz važnih sastanaka. Sastala se sa izraelskim predsjednikom Isakom Hercogom, predsjednikom Kneseta Amirom Ohanom, ministrom vanjskih poslova Gideonom Sarom, kao i sa poslaničkom grupom prijateljstva Izrael-Srbija. Tema razgovora bila je jačanje prijateljstva i saradnje u svim oblastima – od ekonomije, kulture, sporta do nauke.

Srpsko-jevrejsko prijateljstvo

Brnabić je istakla da su Srbi i Jevreji oduvijek stajali zajedno, naročito kroz teške trenutke istorije, poput Drugog svjetskog rata. Naglasila je važnost pamćenja Holokausta i borbe protiv revizionizma istorije. Politički i ekonomski odnosi Srbije i Izraela su u posljednjih nekoliko godina u usponu, a ova posjeta je samo još jedan dokaz te bliske saradnje.

Drama sa talcima

Na sastancima u Knesetu, Brnabić je razgovarala i o slučaju srpsko-izraelskog državljanina Alona Ohela, koga je Hamas oteo u oktobru prošle godine. Porodica otetog je u teškom stanju, a predsjednica skupštine je razgovarala sa njegovim ocem, pokazujući da je ova posjeta i humanitarna, ne samo politička.

Šta ovo znači?

Dok Iran i Izrael razmjenjuju rakete i prijetnje, Srbija se trudi održati dobre odnose sa obje strane. Brnabić je u Izraelu da pokaže da Srbija želi stabilnost i saradnju, ali i da ne zaboravi na opasnosti koje prijete regiji. Posjeta Vajcmanovom institutu, pogođenom raketama, šalje jasnu poruku – nauka i mir moraju pobijediti rat i destrukciju.

Zaključak

Ova posjeta je više od protokola – to je diplomatski manevar u složenoj geopolitičkoj igri. Srbija balansira između velikih sila i sukoba, a Brnabić je na terenu da pokaže da Srbija ima svoje interese i stavove. A vi? Šta mislite o ovoj diplomatskoj avanturi? Da li je Srbija na pravom putu ili igra opasnu igru? Bacite komentar, neka se čuje glas naroda!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *