Supermen je oduvijek bio imigrant, ali desnica to ne može podnijeti! Novi film režisera Džejmsa Gana, koji je upravo stigao u kina, izazvao je pravu buru među konzervativcima. Zašto? Zato što je Gan u intervjuu jasno rekao ono što je svima poznato – Supermen je imigrant! Da, on je vanzemaljac sa planete Kripton, usvojen od strane obične američke porodice u Kanzasu, što je savršena metafora za priču o izbjeglici i imigrantu. Ali desničarski mediji su odmah skočili da nazivaju film „superwoke“ i optužuju ga za ubacivanje liberalne ideologije u nacionalni simbol.
U razgovoru za Sunday Times, Gan je istakao da je Supermen simbol američke priče o imigrantima – dolazi iz drugog svijeta i donosi ideju ljudske dobrote, vrijednost koju danas mnogi zapostavljaju. Ali desnica je reagovala burno, sa Fox News voditeljima koji su ismijavali ideju da je Supermen imigrant, pa čak i aludirali na latinoameričke bande MS-13, tvrdeći da će Supermen sada nositi njihovu oznaku!
Istina je da je Supermen doslovno imigrant – beba sa umiruće planete Kripton, usvojen u Americi. Njegovi tvorci, sinovi jevrejskih imigranata, osmislili su lik koji odražava iskustvo prilagođavanja i nade u novoj zemlji. U današnjem političkom kontekstu, gdje se pojam „imigrant“ često koristi isključivo za ljude iz Latinske Amerike ili Bliskog Istoka, ideja da jedan plavooki Amerikanac može biti imigrant postaje prava provokacija.
Na crvenom tepihu, Gan i njegov brat Šon, koji ima malu ulogu u filmu, komentarisali su desničarske reakcije. Šon Gan je bio direktniji: „Supermen je imigrant. Ako vam to smeta, onda niste pravi Amerikanci.“ Glumac Nejtan Filion se našalio da njegov lik očigledno treba zagrljaj, jer je sve ovo samo film.
Zanimljivo je da je Din Kejn, nekadašnji Supermen iz serije „Lois & Clark“, također priznao da je Supermen imigrant, ali je iznio i niz političkih tvrdnji koje su dodatno rasplamsale raspravu. On je tvrdio da više ne smije izgovarati Supermenov čuveni slogan „Istina, pravda i američki način“, iako je autor stripova Tom King demantovao te tvrdnje. Čak je i Bijela kuća ušla u „rat narativa“ objavivši šopiranu verziju plakata sa Trampovim licem umjesto glumca Dejvida Korensveta, koristeći stari slogan „the American way“.
Iako je slogan često vezan za Supermena, nije originalan i tokom decenija je preispitivan, pa je Supermen čak odbacio američko državljanstvo u nekim pričama kako ne bi bio viđen kao instrument američke spoljne politike. U seriji „Smallville“, lik Klarka Kenta direktno je poređen sa ilegalnim imigrantom, dok u novom filmu Lek Lutor koristi Supermenovo poreklo da ga dehumanizuje i prikaže kao pretnju naciji.
Novi film koristi izmišljene zemlje Boraviju i Džarhanpur, koje imaju jasne geopolitičke paralele, ali nisu direktno povezane sa stvarnim državama. Boravija je prikazana kao militarizovana bivša sovjetska republika, dok je Džarhanpur siromašna zemlja koja biva napadnuta. Supermen pokušava da pomogne ljudima, čak i kada mora da zaobiđe političku birokratiju.
Sve u svemu, film ostaje dosledan poruci o važnosti saosećanja i činjenja dobra. Novi Supermen nije radikalno drugačiji – on jasno naglašava osnovne vrednosti: dobrotu, empatiju i borbu za ranjive. Poricati da su ove vrednosti deo američkog identiteta, kao što to neki desni kritičari čine, znači svesno ignorisati ono što je Supermen oduvek predstavljao – simbol nade za sve, bez obzira odakle dolaze.
Ako vam se čini da je ova priča previše „politička“ za superherojski film, možda je vrijeme da preispitate šta zaista znači biti Amerikanac. A ako imate neki svoj stav o Supermenu kao imigrantu, bacite komentar – možda baš vi imate bolju teoriju o tome ko je zapravo taj plavooki heroj iz Kanzasa!