Bergman kao manipulator i nacista? Stellan Skarsgard ne štedi riječi!
Jeste li znali da je legendarni švedski režiser Ingmar Bergman, kojeg mnogi smatraju jednim od najvećih filmskih genija, zapravo bio manipulator i… nacista? Da, dobro ste pročitali! Stellan Skarsgard, poznati glumac koji je sarađivao sa Bergmanom, otvoreno je govorio o svom „komplikovanom“ odnosu sa ovim filmskim velikanom na Filmskom festivalu u Karlovim Varima.
Bergman – genije ili manipulator?
Skarsgard nije štedio riječi: Bergman nije bio dobar čovjek, ali jeste dobar režiser. Usporedio ga je sa Karavađom, koji je slikao lijepe slike, ali nije bio svetac. Bergman je, prema Skarsgardovim riječima, bio manipulator koji je imao čudan pogled na druge ljude – neke je smatrao manje vrijednima. Čak je tvrdio da je Bergman bio nacista tokom rata i da je jedina osoba koju poznaje koja je plakala kad je Hitler umro.
Manipulacija i mračna strana genija
Skarsgard je otkrio da je Bergman stalno smišljao izgovore i manipulisao ljudima oko sebe. Nije bio fin, nije bio dobar otac, a njegov odnos sa saradnicima bio je komplikovan i često bolan. Ovo je šokantno, jer Bergman je ostavio neizbrisiv trag u svijetu filma, ali iza scene nije bio nalik svom umjetničkom liku.
Skarsgard i Lars fon Trier – prijateljstvo i umjetnost
Na festivalu je Skarsgard također promovisao film „Sentimentalna vrijednost“ Joakima Trira, dobitnika Kristalnog globusa. Film prati dvije sestre koje ponovo sreću svog oca, nekada poznatog režisera Gustava, koji im nudi uloge u svom povratničkom filmu. Tema je jasna – režiser nije dobar otac, a umjetnici često imaju mane koje utiču na njihove porodice.
Skarsgard je evocirao i svoje najvažnije filmske trenutke, uključujući saradnju sa Larsom fon Trierom na filmu „Breaking the Waves“. Ovaj potresni film o ženi koja se prostituiše da bi spasila paralizovanog muža, bio je prekretnica u njegovoj karijeri. Skarsgard je otkrio da su Trierovi prvi filmovi bili hladni i distancirani, ali je scenario za „Breaking the Waves“ konačno donio toplinu i emociju koju je mogao razumjeti.
Kontroverze oko Trira
Helena Bonam Karter odbila je glavnu ulogu jer nije željela biti gola pred „čudnim danskim režiserom i švedskim glumcem“. Skarsgard je branio Trira od optužbi za mizoginiju, tvrdeći da on nije mizogin i da su njegove ženske uloge zapravo vrlo snažne i kompleksne.
Zaključak – umjetnost i ljudske mane
Skarsgard je iskreno priznao da umjetnici nisu savršeni, da imaju mane i da ponekad nisu dobri roditelji. Bergman je bio genije, ali i manipulator i čovjek sa mračnom stranom. Trier je kontroverzan, ali njegov rad je duboko emotivan i važan.
Ako ste mislili da su filmski geniji samo božanstva bez mana, razmislite ponovo. Umjetnost je često rođena iz haosa i bola. A vi, šta mislite o ovim iskrenim priznanjima? Možda imate neki svoj stav? Podijelite ga, da vidimo ko je ovdje lud, a ko mudar!
Slug: stelan-skarsgard-o-ingmaru-bergmanu-manipulator-nacista-komplikovani-genije