Australija uvučena u američko kinesku igru moći: Vojne vježbe, podmornice i hladni rat u Pacifiku

Australija i SAD uvučene u opasnu igru moći u Pacifiku!

Australija je upravo započela najveću vojnu vježbu u regiji, sa čak 30.000 vojnika iz 19 zemalja, dok se njezin premijer Anthony Albanese nalazi u Šangaju na razgovorima s kineskim dužnosnicima. Ali, ne zavaravajte se – ovo nije samo obična vojna vježba. Sve je to dio ogromne geopolitičke igre između SAD i Kine oko Tajvana.

Vojna vježba Talisman Saber – Priprema za rat ili samo pokazivanje mišića?

Vježba Talisman Saber održava se na Božićnom otoku i u koraljnom moru, a sudjeluje 30.000 vojnika iz 19 zemalja. Australski ministar obrane Pat Conroy jasno je rekao da Australija ne planira unaprijed slati trupe u rat, ali da će odluku o angažiranju donijeti kada za to dođe vrijeme. Zvuči kao da se spremaju za nešto veliko, zar ne?

Kineska baza u Okeaniji – Australija ne želi biti druga violina

Kina pokušava uspostaviti vojnu bazu u Okeaniji, što Australija vidi kao izravnu prijetnju svom suverenitetu. Australija želi biti glavni sigurnosni partner u regiji, a ne dopustiti Kini da joj preotme tu ulogu. Premijer Albanese je u Šangaju da razgovara o sigurnosnim pitanjima, ali jasno je da je napetost na vrhuncu.

Američke podmornice u Australiji – Tajni saveznik u sjenama

Iako Australija ne dopušta strane vojne baze, američka vojska je proširila rotacijsku prisutnost i skladištenje goriva u australskim bazama. U lukama na zapadnoj obali Australije nalaze se američke podmornice klase Virginia, koje su ključne za podršku američkim snagama u slučaju sukoba oko Tajvana. Ove podmornice opremljene su krstarećim raketama Tomahawk i predstavljaju ozbiljnu prijetnju za Kinu.

Kineska prijetnja Tajvanu – Je li rat na pomolu?

Kina smatra Tajvan svojom teritorijom i nije isključila upotrebu sile da potvrdi kontrolu nad otokom. SAD su pod pritiskom da angažiraju saveznike, uključujući Australiju i Japan, da povećaju izdvajanja za obranu i kolektivnu sigurnost. Američki dužnosnici otvoreno govore o obnovi strategije odvraćanja, što znači da se svijet polako priprema za mogući sukob.

Što to znači za nas?

Ova situacija nije samo daleka geopolitička drama – ona utječe na cijeli svijet. Australija, kao američki saveznik, nalazi se u središtu pozornosti, dok Kina širi svoj vojni utjecaj. Vojne vježbe, podmornice i diplomatski razgovori samo su vrh ledenog brijega. Hoće li doći do sukoba? Tko će prvi popustiti? I što će biti s običnim ljudima u ovom globalnom šahu moći?

Zaključak

Dok Australija i SAD igraju ovu opasnu igru moći, svijet gleda i čeka. Kineska baza u Okeaniji, američke podmornice u Australiji i najveće vojne vježbe u regiji jasno pokazuju da se nešto veliko sprema. Je li ovo početak novog hladnog rata ili samo još jedna faza u dugotrajnoj borbi za dominaciju u Pacifiku? Samo vrijeme će pokazati.

A vi? Što mislite o ovoj vojnoj drami? Treba li Australija povući ili stati rame uz rame s Amerikom? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj globalnoj sapunici!


Brojke koje pogađaju:

  • 30.000 vojnika iz 19 zemalja sudjeluje u vježbi Talisman Saber
  • Više od 40 američkih podmornica klase Virginia aktivno u službi
  • 30% carina koje SAD prijete uvesti EU (iz drugih članaka, ali nije direktno povezano s temom)

Ostanite budni, jer ovo nije kraj priče!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)