Borba za Slobodu na Jasikovcu: Spomenik Zaborava ili Nacionalnog Ponosа?

Jasikovac: Spomenik Slobode Koji Čeka da Ga Neko Konačno Uredi!

Jasikovac, brdo blizu Berana, skriva jedan od najvažnijih spomenika Crne Gore – Spomenik Slobode, djelo poznatog arhitekte Bogdana Bogdanovića. Ali, umjesto da blista kao simbol borbe za oslobođenje tokom balkanskih ratova i oba svjetska rata, ovaj spomenik već godinama čeka da ga neko konačno uredi i valorizuje.

Decenija Zaborava i Administrativnih Zapreka

Još 2013. godine, nakon pune decenije inicijativa, spomen-kompleks Sloboda proglašen je kulturnim dobrom nacionalnog značaja. To je trebalo biti početak nove ere za ovaj memorijalni prostor. Međutim, umjesto da se stvari pokrenu, sve je stalo. Od tada, uprava spomenika prešla je na državu, a Polimski muzej i Općina Berane ostali su s vezanim rukama.

Direktorica Polimskog muzeja, Violeta Folić, ističe da je institucija spremna krenuti s projektom uređenja, ali da čekaju odobrenje i finansijska sredstva od Ministarstva kulture. Bez toga, ne mogu ni započeti radove. Prošle godine nije bilo ni konkursa za projekte zaštite i očuvanja kulturnih dobara, a sada su aplicirali i strpljivo čekaju rezultate.

Spomenik Koji Priča Priču o Stradanju i Pobjedi

Spomenik Slobode visok je 18 metara i oblikom podsjeća na fišek ili zrno metka. Oko njega su poredani blokovi poliranog granita s uklesanim ornamentima i natpisima koji pričaju historiju ovog kraja kroz tri stoljeća borbe, stradanja i pobjeda. Ornamentika simbolizira elemente crnogorske nošnje i oružja, a slova na spomeniku stvaraju pravi ljetopis pod otvorenim nebom.

Na mjestu gdje je spomenik podignut, 17. jula 1941. godine, njemački i italijanski okupatori streljali su beranske rodoljube. Uprkos značaju, spomenik je i dalje daleko od očiju javnosti, a prostor uglavnom koriste rekreativci i poneki znatiželjnici.

Turisti Dolaze, Ali Spomenik Ostaje Zapostavljen

Iako je samo kilometar od centra Berana, Jasikovac i njegov spomenik ovog ljeta privlače veliki broj stranih turista. Međutim, osim amfiteatra kupole, nema mjesta za odmor ili druženje, a prostor je zapušten. Polimski muzej je prije deset godina izvršio konzervaciju i restauraciju, ali vrijeme neumoljivo čini svoje.

Parkovska površina spomen-kompleksa prostire se na 24 hektara, što daje ogromne mogućnosti za uređenje i pretvaranje ovog mjesta u centar kulturnog života grada. Ali, bez finansijske podrške i administrativnih olakšica, sve ostaje na nivou želja i planova.

Zašto se Sve Odugovlači?

Direktorica Folić jasno kaže: „Sve bi moglo mnogo brže ići da nam nisu vezane ruke od trenutka kada je spomenik proglašen kulturnim dobrom nacionalnog značaja.“

Očigledno je da birokratija i nedostatak jasne strategije koči valorizaciju jednog od najvažnijih spomenika u Crnoj Gori. Dok se čeka na odobrenje sredstava, spomenik polako propada, a historija i sjećanje na žrtve i borbu za slobodu blijede u zaborav.

Da li je Jasikovac Spomenik Slobode ili Spomenik Zaborava?

Ovaj spomenik nije samo kamen i granit. To je simbol borbe, patnje i pobjede naroda Berana i Crne Gore. Ali, da li će ostati samo to – simbol koji niko ne održava i ne cijeni? Ili će konačno dobiti pažnju koju zaslužuje?

Dok čekamo da se birokratija pokrene, Jasikovac i njegov spomenik nastavljaju da stoje kao tihi svjedok prošlosti, ali i kao opomena za budućnost.

Zaključak: Vrijeme je za Akciju!

Ako volite historiju, ako cijenite slobodu i ako vam je stalo do kulturnog naslijeđa, vrijeme je da se zapitate – šta mi činimo da se ovakvi spomenici ne zaborave? Možda je vrijeme da se malo našalimo i kažemo: „Jasikovac, probudi se! Nisi ti samo kamen, ti si priča koju treba pričati!“

A vi, šta mislite? Da li je vrijeme da se konačno pokrene uređenje Jasikovca ili ćemo čekati još deceniju? Pišite, komentarišite, neka se čuje glas slobode!


Izvor: RTCG, Polimski muzej Berane

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *