Vulkan Ilijamna na Aljasci se budi nakon više od 300 godina – Da li nas čeka katastrofa?

Vulkan Iliamna se budi!

Jeste li spremni za vulkansku dramu? Vulkan Iliamna na jugu Aljaske počeo je pokazivati znakove aktivnosti nakon više od 300 godina tišine! Posljednja erupcija bila je davne 1878. godine, a sada naučnici i NASA upozoravaju da tutnjave i seizmičke aktivnosti mogu biti uvod u nešto mnogo ozbiljnije.

Šta se dešava?

Naučnici su primijetili da Iliamna proizvodi tutnjave koje bi mogle najaviti piroklastične lavine – smrtonosne oblake vrućih gasova i pepela koji se brzo spuštaju niz padine vulkana. Ove lavine često prethode erupcijama, a Iliamna je poznat po obilnim piroklastičnim lavinama zbog kombinacije stijena oslabljenih glečerima i vulkanske toplote.

Od 15. juna aktivnost vulkana postala je gotovo redovna, trajuća po nekoliko sati. Seizmičke aktivnosti zabilježene su u regiji, a NASA i Opservatorij za praćenje vulkana na Aljasci pažljivo prate situaciju.

Zašto je ovo važno?

Iako je vulkan udaljen i smješten u planinama Čigmit, u njegovoj blizini nalaze se naseljena mjesta poput gradova Pedro Bay, Port Alsworth i Anchorage. U slučaju erupcije, ovi gradovi mogli bi biti ugroženi. Promjer vulkana je oko 10 milja, što znači da bi efekti mogli biti široko rasprostranjeni.

  1. jula otkazano je nekoliko letova zbog oblaka pepela koji je izbačen čak 11 kilometara uvis! Vrh vulkana prekriven je glečerima, snijegom i ledom, što dodatno komplikuje situaciju.

Šta kažu stručnjaci?

Američki geološki zavod trenutno procjenjuje aktivnost vulkana kao normalnu, ali to ne znači da treba spavati mirno. Vulkanolozi ističu da Iliamna redovno proizvodi ovakve zvukove i aktivnosti, ali svaki put postoji rizik od iznenadne erupcije.

Da li nas čeka katastrofa?

Niko ne može sa sigurnošću reći kada ili hoće li doći do velike erupcije. Ali činjenica da se vulkan budi nakon više od 300 godina tišine i da je aktivnost postala gotovo svakodnevna od sredine juna, svakako nije nešto što treba ignorisati.

Zaključak

Aljaska je poznata po svojoj divljoj prirodi i vulkanskoj aktivnosti, ali Iliamna sada baca sjenu neizvjesnosti nad regijom. Hoće li nas ovaj drevni div iznenaditi? Pratimo situaciju i nadamo se najboljem, ali spremni za najgore.

Ako imate neki svoj vulkanski vic ili mislite da je ovo samo početak apokalipse, slobodno ostavite komentar – hajde da se zajedno smijemo ili paničimo!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *