Nijemci na rubu živaca: Thyssenkrupp i drugi giganti najavljuju masovne otkaze i rezove plaća!
Dobrodošli u industrijsku dramu godine u Njemačkoj! Thyssenkrupp Steel, nekadašnji div čelika, sada se bori s krizom koja prijeti srušiti cijelu industriju. Pad industrijske aktivnosti, visoki troškovi energije i pritisak jeftinog azijskog čelika bacaju ovu kompaniju u vrtlog problema. Rezultat? Val otkaza i smanjenja plaća koji će pogoditi tisuće radnika.
Što se događa u Thyssenkruppu?
Nakon tri dana intenzivnih pregovora, uprava i sindikat IG Metall dogovorili su kolektivni ugovor koji će nažalost donijeti radnicima samo loše vijesti. Radno vrijeme će biti skraćeno na 32,5 sati tjedno, pravo na regres ukinuto, a jubilarne nagrade smanjene. Sve to znači da će prosječna primanja radnika pasti za oko 8%! Da, dobro ste pročitali – manje novca za isti posao.
Val otkaza koji trese Njemačku
Ali to nije sve. Daimler Truck planira masovne otkaze u matičnoj Njemačkoj do kraja desetljeća. Microsoft, američki tehnološki gigant, najavio je otpuštanje oko 9.000 zaposlenika, što je oko 4% ukupne radne snage, a najteže će biti pogođeno gaming odjel.
Thyssenkrupp planira ukidanje čak 15.000 radnih mjesta zbog zatvaranja pogona i prodaje dijelova kompanije. Broj zaposlenih bit će smanjen s sadašnjih 26.000 na oko 16.000. Iako su sindikati uspjeli spriječiti prisilne otkaze, socijalni planovi s otpremninama i drugim mjerama ublažavanja posljedica restrukturiranja su na stolu.
Zašto se ovo događa?
Glavni krivci su pad industrijske aktivnosti, visoki troškovi energije i pritisak jeftinog azijskog čelika. Thyssenkrupp planira smanjiti proizvodne kapacitete s 11,5 milijuna tona godišnje na između 8,7 i 9 milijuna tona. Zatvaranje pogona u Bochumu već je najavljeno za ovu godinu, dok je zatvaranje tvornice u Krojctalajhenu trenutno zaustavljeno.
Nije samo Thyssenkrupp u problemu
Švedski proizvođač automobila Volvo Cars najavio je otpuštanje oko 3.000 zaposlenika, uglavnom u administraciji, kao dio programa štednje. UPS planira zatvaranje više od 70 objekata širom svijeta i ukidanje 20.000 radnih mjesta. Najveća njemačka banka Deutsche Bank planira ukidanje oko 2.000 radnih mjesta i smanjenje broja poslovnica.
Sindikati i radnici na rubu
Sindikalni lideri tvrde da su pristali na teške kompromise samo da bi sačuvali preostala radna mjesta i osigurali budućnost pogona. Međutim, radnici se suočavaju s realnošću smanjenih plaća i nesigurne budućnosti. Konačna odluka o prihvaćanju sporazuma ovisi o članovima sindikata, a provođenje mjera ovisi o spremnosti matične kompanije da osigura potrebna financijska sredstva.
Što nas čeka?
Ova situacija nije samo problem jedne kompanije, već znak da se cijela njemačka industrija suočava sa ozbiljnim izazovima. Globalna konkurencija, energetska kriza i promjena tržišta zahtijevaju prilagodbu, ali po cijenu radnih mjesta i plaća. Je li ovo početak kraja njemačke industrijske moći ili samo bolan period tranzicije?
Zaključak
Nijemci su poznati po svojoj radnoj etici i industrijskoj snazi, ali sada se suočavaju s realnošću koja nije nimalo lijepa. Thyssenkrupp i drugi giganti prave rezove koji će se osjetiti na džepovima radnika i u cijelom društvu. Ako mislite da je ovo samo njemački problem, razmislite ponovno – globalna ekonomija je povezana, a val otkaza i rezova plaća mogao bi se preliti i na druge zemlje.
A vi? Što mislite o ovim mjerama? Jesu li sindikati mogli bolje ili je ovo jedini izlaz? Bacite komentar, ispričajte nam vašu priču ili samo bacite neki dobar vic da olakšamo ovu sumornu temu. Jer, ako ne možemo se smijati, što nam preostaje?
Ovo je samo početak velike industrijske drame. Pratite nas za više vijesti i analiza.