Carske grobnice dinastije Sisia u Kini napokon na UNESCO voj listi svjetske baštine!

Kineske carske grobnice dinastije Sisia konačno na UNESCO-voj listi svjetske baštine!

Jeste li znali da se u podnožju planina Helan u Kini nalazi pravo arheološko blago staro gotovo 1.000 godina? Da, dobro ste pročitali! Carske grobnice dinastije Sisia, koje je izgradila etnička skupina Tangut u razdoblju od 11. do 13. stoljeća, konačno su uvrštene na prestižnu UNESCO-vu listu svjetske baštine.

Što je toliko posebno kod ovih grobnica?

Ovaj lokalitet nije samo skup starih grobnica. To je svjedočanstvo jedne multikulturalne civilizacije koja je cvjetala na sjeverozapadu Kine, duž drevnog Puta svile. Devet carskih mauzoleja i više grobnica pričaju priču o Tangutima, koji su bili važan dio povijesti i kulture tog područja.

Kako je došlo do ovog priznanja?

Na 47. zasjedanju Komiteta UNESCO-a u Parizu, ove grobnice su službeno uvrštene na listu svjetske baštine. Kina sada ima ukupno 60 lokacija na toj listi, a ovaj dodatak je veliki uspjeh za očuvanje kulturne baštine. Komitet je pohvalio kinesku vladu za njezine napore u zaštiti i očuvanju ovog lokaliteta.

Zašto je ovo važno?

Ove grobnice nisu samo povijesni spomenici. One su dokaz interakcije i fuzije različitih kultura i tradicija koje su se susretale i miješale duž Puta svile. To je mjesto gdje se povijest doslovno može osjetiti pod prstima.

Što slijedi?

Kineski dužnosnici, uključujući zamjenika ministra kulture i turizma Rao Kuana, obećavaju da će nastaviti sa sustavnim očuvanjem kulturne i prirodne baštine. Arheološka istraživanja i dalje traju, a lokalitet se polako pretvara u svjetski poznatu kulturnu destinaciju.

Zaključak

Ako ste mislili da su samo piramide i Veliki kineski zid vrijedni divljenja, razmislite ponovno! Carske grobnice dinastije Sisia dokaz su da povijest i kultura Kine kriju još mnogo tajni koje čekaju da budu otkrivene.

Dok razmišljate o ovome, zapitajte se – koliko zapravo znamo o civilizacijama koje su oblikovale svijet? I hoćemo li ikada prestati otkrivati nove priče iz prošlosti? Ako imate omiljeno povijesno mjesto, podijelite ga u komentarima – možda baš ono zaslužuje mjesto na UNESCO-voj listi!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)