Ministarstvo kulture ulaže milione u sanaciju kulturnih centara širom Srbije

Kultura na aparatima: Ministarstvo kulture Srbije baca milione na sanaciju kulturnih centara, ali je li to dovoljno?

U Srbiji se dešava prava kulturna revolucija – ili barem tako tvrde iz Ministarstva kulture. U posljednje vrijeme, milioni dinara se slivaju u obnovu kulturnih centara, a primjer Kikinde i Niške Banje pokazuje kako država i lokalne zajednice pokušavaju spasiti kulturnu baštinu od propadanja.

Kikinda: 12 miliona dinara za fasadu, ali to je samo početak

Ministarstvo kulture potpisalo je ugovor vrijedan 12 miliona dinara za sanaciju fasade Kulturnog centra u Kikindi. Ali, to nije sve – pokrajina će uložiti dodatnih 20 miliona, a grad Kikinda oko 8 miliona dinara. Ukupno, oko 40 miliona dinara ide u obnovu jednog kulturnog dragulja. Nikola Selaković, ministar kulture, hvali ovu saradnju kao primjer kako se male i velike sredine mogu ujediniti oko kulture.

Selaković je podsjetio da je kroz program “Gradovi u fokusu” Kikinda do sada dobila čak 67 miliona dinara, a ukupno je u Srbiji kroz ovaj program uloženo 2,3 milijarde dinara. Kulturni centar u Kikindi, koji je prije samo godinu dana bio u očajnom stanju, sada će zasjati punim sjajem. Ali, je li to dovoljno da se spasi kulturna baština ili je samo kap u moru potreba?

Niška Banja: Ljetna pozornica za 14,7 miliona dinara

U Niškoj Banji, Ministarstvo kulture odobrilo je 14,7 miliona dinara za sanaciju i adaptaciju ljetne pozornice. Cilj je da se oživi kulturni život i ojača turistička ponuda ovog dijela grada. Gradonačelnik Niške Banje i ministar Selaković potpisali su ugovor, a ministar je istaknuo da će ova scena postati mjesto okupljanja svih generacija i značajno doprinijeti banjskom turizmu.

Osim ovih ulaganja, Ministarstvo kulture izdvojilo je i 6 miliona dinara za konzervaciju i prezentaciju termi u Medijani, što je dio arheološke baštine Niša. U posljednjih pet godina za Medijanu je izdvojeno 5 miliona dinara, a ove godine još 6 miliona, što pokazuje ozbiljnost u očuvanju kulturne baštine.

Milioni za kulturu – ali gdje su rezultati?

Jesu li ovi milioni dovoljni da se zaustavi propadanje kulturnih institucija? Ministarstvo kulture i lokalne samouprave ulažu značajna sredstva, ali problemi su i dalje veliki. Kulturni centri i pozornice desetljećima su zapostavljeni, a obnova je često samo kozmetička.

Nikola Selaković ističe da nema podjele na male i velike gradove, već da su važni posvećeni ljudi i vizija. Međutim, građani se pitaju je li ova vizija dovoljno jasna i hoće li ulaganja donijeti trajne promjene ili će se sve svesti na još jedan projekt koji će brzo zaboraviti.

Šta kažu građani?

Dok vlast slavi ulaganja i potpisivanje ugovora, građani Kikinde i Niške Banje često se pitaju gdje su prave koristi. Hoće li kulturni centri zaista postati mjesta okupljanja i stvaranja ili će ostati samo lijepa fasada? Hoće li mladi imati gdje se izraziti i razvijati svoje talente?

Zaključak: Kultura ili samo brojke?

Milioni dinara troše se na obnovu kulturnih objekata, što je svakako pohvalno. Ali prava borba za kulturu je mnogo dublja i zahtijeva više od novca. Potrebna je jasna strategija, podrška umjetnicima i aktivno uključivanje zajednice.

Dok čekamo da vidimo hoće li Kikinda i Niška Banja zaista zasjati punim sjajem, ostaje pitanje – je li ovo samo početak ili još jedna u nizu priča o obećanjima bez pravih rezultata?

A vi, šta mislite? Jesu li ovi milioni samo bacanje para ili konačno svjetlo na kraju tunela za srpsku kulturu? Bacite komentar, zapalite raspravu ili samo podijelite dobar vic o državnim ulaganjima – sve je dobrodošlo u ovoj kulturnoj areni!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *