Ruski pisac Boris Akunjin suočen sa 18 godina zatvora zbog kritike režima!
Da li je sloboda govora u Rusiji mrtva? Boris Akunjin, poznati ruski pisac gruzijskog porijekla, suočava se sa nevjerovatnom kaznom od 18 godina zatvora! Da, dobro ste pročitali – 18 godina! Sve zbog njegovog protivljenja ruskoj politici i otvorene kritike rata u Ukrajini.
Ko je Boris Akunjin?
Boris Akunjin je pseudonim Grigorija Čhartišvilija, pisca koji je svojim detektivskim romanima o Erastu Fandorinu osvojio srca čitalaca širom svijeta. Rođen u Gruziji, odrastao u Kazahstanu i Moskvi, a sada živi u Londonu, gdje je pobjegao od represije u Rusiji. Njegove knjige su već povučene iz prodaje u Rusiji nakon što su vlasti proglasile „stranim agentom“ i optužile ga za terorizam i ekstremizam.
Optužbe koje zvuče kao iz lošeg filma
Rusko tužilaštvo je zatražilo da Akunjin bude osuđen na 18 godina zatvora, od čega bi prve četiri godine proveo u zatvoru, a ostatak u kaznenoj koloniji strogog režima. Pored toga, traže i novčanu kaznu od 4 miliona rubalja (oko 40.000 eura). Optužbe? Javno opravdavanje terorizma, širenje lažnih vijesti o vojsci i pomaganje Ukrajini u prikupljanju novca za vojsku. Sve to zbog njegovih iskrenih stavova protiv rata i režima.
Reakcija Akunjina i advokata
Akunjin je javno odbacio sve optužbe, nazivajući ih apsurdnim i politički motivisanim. Njegov advokat Oleg Dubinjin ističe da je ovo još jedan pokušaj ruskih vlasti da ućutkaju kritičare i slobodne mislioce. Akunjin je na društvenim mrežama ironično komentarisao da se osjeća kao Osama bin Laden, samo što je njegova „kazna“ zapravo kao za nepropisno parkiranje.
Šta ovo znači za slobodu izražavanja?
Ova drakonska kazna šalje jasnu poruku svima koji se usude kritizirati vlast u Rusiji. Knjige koje su nekada bile omiljene sada su zabranjene, a pisci i intelektualci proglašeni su neprijateljima države. Putinizam, kako Akunjin kaže, neće trajati zauvek, ali za sada je mrak nad Rusijom gust i neprobojan.
Malo humora u tami
Zanimljivo je da je Akunjin počeo pisati detektivske romane sa 40 godina, kako bi izbjegao krizu srednjih godina. Umjesto da kupi mlađu ženu, odlučio je osvojiti svijet književnosti. Njegov pseudonim na japanskom znači „loš momak“, što sada zvuči kao proročanstvo.
Zaključak
Dok svijet gleda, Rusija guši slobodu govora i kažnjava one koji se usude misliti drugačije. Boris Akunjin je samo jedan od mnogih koji plaćaju cijenu za istinu. Da li će pravda pobijediti ili će mrak potisnuti svjetlo slobode? Samo vrijeme će pokazati.
A vi? Šta mislite o ovoj suludoj presudi? Da li je ovo kraj slobode izražavanja u Rusiji ili samo još jedan bizaran pokušaj vlasti da zastraši svoje građane? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje ili samo bacite neki dobar vic – jer ponekad je smijeh najbolji lijek protiv ludila svijeta oko nas.