Junak Beograda Koji Je Postao Legenda: 80 Godina Od Smrti Pukovnika Dragutina Gavrilovića
Jeste li ikada čuli za čovjeka koji je svojim glasom i hrabrošću doslovno zaustavio neprijatelja i ušao u legendu? Danas, 80 godina od njegove smrti, prisjećamo se pukovnika Dragutina Gavrilovića, čovjeka koji je postao simbol otpora i časti Beograda.
Rođenje i Rani Život Dragutin P. Gavrilović rođen je 12. maja u Čačku. Ostao je bez majke sa osam godina, a oca je izgubio sa četrnaest. Uprkos teškom djetinjstvu, završio je osnovnu školu i gimnaziju u rodnom gradu, a potom i Vojnu akademiju u Beogradu, kao dio 32. klase.
Vojna Karijera i Balkanski Ratovi Njegova vojna karijera počinje u 10. kadrovskom puku, gdje je dobio prvu oficirsku dužnost kao komandant voda. U Prvom balkanskom ratu učestvovao je u oslobađanju Kosova i Metohije, a u Drugom balkanskom ratu pokazao je izuzetnu hrabrost u bici na Bregalnici, gdje je unaprijeđen u čin majora.
Prvi Svjetski Rat i Odbrana Beograda Najveća slava i legenda vezani su za njegovu ulogu u Prvom svjetskom ratu, posebno u odbrani Beograda. Kao komandant bataljona 10. kadrovskog puka, on je 7. oktobra 1915. godine, kada je srpska vojska bila na ivici poraza, samoinicijativno okupio preostale branioce i izdao čuvenu naredbu koja je postala simbol hrabrosti i žrtve.
Njegove riječi: „Junaci, tačno u 15 časova neprijatelj treba razbiti silnim jurišem, razneti bombama i bajonetima. Obraz Beograda, naše prestonice, mora biti svijetao. Vi ne brinete za živote, visoko ne postoje. Zato napred, slavu kralja, otadžbinu! Živeo kralj, živeo Beograd!“ odjeknule su kao poziv na posljednju bitku.
Posljedice i Nasljeđe Pukovnik Gavrilović je ranjen i prebačen na liječenje, a ubrzo je unaprijeđen u čin potpukovnika. Nakon povlačenja preko Albanije i borbi na Solunskom frontu, nastavio je službu kao komandant u nekoliko mjesta. Tokom Drugog svjetskog rata bio je zarobljen i proveo je vrijeme u njemačkom logoru, da bi se nakon oslobođenja vratio u Beograd, gdje je umro 19. jula 1945. godine u siromaštvu.
Njegova grobnica na Novom groblju u Beogradu oslobođena je plaćanja kao znak zahvalnosti za njegove zasluge prema otadžbini.
Zašto je Gavrilović i dalje važan? U vremenu kada se heroji zaboravljaju, a historija briše, Gavrilović ostaje simbol neustrašivosti i ljubavi prema otadžbini. Njegova hrabrost i riječi i danas inspirišu nove generacije.
Ako vam je ova priča zapalila iskru ponosa ili vas podsjetila na važnost sjećanja, bacite komentar dolje i podijelite s nama svoje misli. Ko zna, možda baš vi znate neku drugu legendu koju svijet treba čuti!
Izvor: b92.net