Jorgovanka Tabaković otkriva: Srbija kupuje zlato kao da sutra ne postoji!

Zamislite državu koja u doba globalnih ekonomskih turbulencija ne paniči, već pametno kupuje zlato kao da sutra ne postoji! Da, dobro ste pročitali! Guvernerka Narodne banke Srbije, Jorgovanka Tabaković, ponosno ističe da Srbija trenutno drži čak 50,5 tona zlata u svojim rezervama. I to nije sve – Srbija je u prvih pet mjeseci ove godine bila među deset zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi, sa impresivnih 1,7 tona! Dok druge zemlje prodaju, Srbija kupuje i to isključivo zlato, dok je Njemačka jedina koja ga prodaje. Je li to genijalno ili ludo? Vi odlučite!

Kupovina zlata nije slučajna. Tabaković naglašava da se zlato kupuje kada se može, a ne kada je kasno, kao neka vrsta osiguranja za teška vremena. Narodna banka Srbije je od privatizacije RTB Bora 2018. godine kupila 19 tona zlata, a ukupno je 17 tona kupljeno na inozemnom tržištu, dok je 19 tona kupljeno na domaćem. Cijena kupljenog zlata od 17 tona iznosila je oko 700 milijuna eura, a danas ta količina vrijedi čak 1,8 milijardi eura!

Ova pametna i pravovremena odluka pokazuje kako Srbija ne čeka da je događaji poguraju, već aktivno održava stabilnost svoje ekonomije i eura, unatoč geopolitičkim i domaćim nestabilnostima. Tabaković tvrdi da je Srbija trenutno neto kupac deviza, nadoknađujući prodane devize u vrijednosti od 1,35 milijardi eura, a samo danas je u plusu 55 milijuna eura.

Zamislite samo – dok druge zemlje paniče zbog tečaja i kamata, Srbija ima svoju strategiju i ne morate brinuti o tome koliko će vam sutra biti rata kredita ili što će se dogoditi kada dođete do mjenjačnice.

Još jedna zanimljivost je da je Narodna banka Srbije kupovala zlato i od proizvođača, kao što je RTB Bor, i to u vrijeme privatizacije, što je dodatno ojačalo rezerve. Također, tijekom pandemije covida, država je osigurala novac koji je dopremljen avionom iz Austrije, novčanice su bile čiste i tek otisnute, što je pokazatelj koliko se vodi računa o stabilnosti i povjerenju građana.

Narodna banka Srbije je također razvila vlastiti platni sustav, neovisan od Visa i Mastercarda, sa svojom Dina karticom i IPS sustavom koji funkcionira besprijekorno već šest godina.

Dakle, dok se svijet trese od ekonomskih kriza, Srbija kupuje zlato, jača rezerve i pravi razliku. Je li to mudrost ili sreća? Ili možda nešto između?

Ako imate mišljenje o ovome, ili mislite da Srbija treba još više zlata, ili možda da je ovo preveliki rizik, slobodno bacite komentar. Neka se čuje glas naroda! Tko zna, možda baš vaša ideja bude sljedeći potez Narodne banke!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)