Bjelovar u plamenu mržnje: Kukasti križevi ponovo osvanuli na fasadama!
Dobrodošli u Bjelovar, gdje se historija, nažalost, ponavlja na najgori mogući način! Na ulicama Matice Hrvatske i dijelu Demetrove ulice osvanuli su novi grafiti sa kukastim križevima – simbolom koji je u 20. stoljeću postao sinonim za nacizam, fašizam, mržnju i zločine Holokausta. Da, dobro ste pročitali – kukasti križevi, ti jezivi simboli mržnje, ponovo su tu, kao da nas podsjećaju da zlo nikada nije daleko.
Šta se dešava u Bjelovaru?
Prema izvještajima portala bjelovar.live, fasade u centru grada osvanule su oskvrnjene kukastim križevima. Ovaj drevni simbol, koji je nacistička Njemačka brutalno iskoristila kao glavni znak svoje ideologije, danas je u Bjelovaru postao sredstvo za širenje mržnje i netrpeljivosti. Da li je ovo samo bezazlena provokacija ili opasni znak da fašističke ideje i dalje žive među nama?
Zašto je ovo problem?
Kukasti križ nije samo simbol – to je podsjetnik na najmračnije trenutke ljudske historije. Milioni ljudi su izgubili živote u Holokaustu i Drugom svjetskom ratu, a ovaj simbol je bio zastava zla koje je to prouzrokovalo. Njegovo pojavljivanje na javnim mjestima nije samo uvreda za žrtve, već i opasnost za društvo koje bi trebalo učiti iz prošlosti, a ne je ponavljati.
Širi kontekst: Ustaški pozdrav i revizionizam
Ova pojava nije izolovana. Nedavno je državna tajnica Ministarstva obrazovanja Zrinka Mužinić Bikić fotografisana sa djecom u crnim majicama sa natpisom “Za dom spremni” – ustaškim pozdravom koji je duboko povezan sa fašističkom ideologijom i zločinima u Hrvatskoj tokom Drugog svjetskog rata. Iako je ona tvrdila da nije imala sporne motive, činjenica da se ovakvi simboli i pozdravi i dalje pojavljuju u javnosti jasno pokazuje da problem revizionizma i glorifikacije fašističke prošlosti nije riješen.
Politička scena i društvena klima
U hrvatskom saboru su zastupnici više puta izgovarali ustaški pozdrav “Za dom spremni”, a političke stranke poput MOST-a su objavljivale, pa brisale snimke u kojima se tvrdi da ustaše nisu bili fašisti. Takve izjave i postupci dodatno hrane atmosferu netrpeljivosti i istorijskog revizionizma.
Šta nam ovo govori?
Da li je društvo spremno da se suoči sa svojom prošlošću? Da li će institucije i građani stati u odbranu vrijednosti tolerancije i sjećanja na žrtve, ili će dozvoliti da mržnja i fašizam ponovo dobiju prostor? Bjelovar je samo jedan od primjera, ali poruka je jasna – borba protiv fašizma i mržnje nije završena.
Zaključak
Kukasti križevi na fasadama Bjelovara nisu samo grafiti – to su crvene zastave upozorenja. U vremenu kada svijet treba učiti iz prošlosti, ovakve pojave nas vraćaju unazad. Ako mislimo da je fašizam stvar prošlosti, varamo se. On vreba, i čeka priliku da se vrati. Zato je važno da svi budemo budni, glasni i spremni da kažemo: “Nikada više!”
A vi? Šta mislite o ovome? Da li je ovo samo bezazlena provokacija ili znak da društvo treba ozbiljno da se zapita? Bacite komentar, podijelite svoje mišljenje – možda baš vaša riječ može napraviti razliku!
Slug: bjelovar-pod-opsadom-nacistickih-simbola-kukasti-krizevi-ponovo-na-ulicama