Ministarstvo financija Crne Gore: Nepotpuni podaci o prihodima proračuna stvaraju zabunu

Ministarstvo financija Crne Gore opet u središtu pozornosti! Ovoga puta zbog objave nepotpunih i, da budemo jasni, netočnih podataka o prihodima državnog proračuna za prvi dio godine. Je li ovo samo još jedan u nizu pokušaja da se zamagli stvarnost ili stvarno imamo razloga za optimizam? Razotkrijmo ovu financijsku sapunicu!

Nepotpuni podaci ili namjerno skrivanje?

Prema službenom priopćenju Ministarstva financija, podaci o prihodima za lipanj još uvijek nisu kompletni jer se knjiženja prethodnog mjeseca još uvijek vrše. Zvuči kao dobar izgovor, ali je li to dovoljno? Uobičajena praksa je da se podaci objavljuju posljednjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec, ali ovog puta – čekamo i čekamo.

Prihodi rastu, ali gdje su pare?

Ministarstvo tvrdi da su prihodi proračuna u razdoblju siječanj-lipanj veći za 12 milijuna eura u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Glavni pokretači rasta su porez na dodanu vrijednost (PDV) s povećanjem od čak 66 milijuna eura, porez na dobit s 18,9 milijuna i trošarine s 12,6 milijuna eura. Sve to zvuči sjajno, ali postoji kvaka – naplata je na razini 97% plana, a razlog za nešto nižu naplatu su donacije koje kasne, odnosno 28 milijuna eura koje se očekuju do kraja godine.

PDV i povrat – začarani krug

Zanimljivo je da je povrat PDV-a u lipnju bio čak 6,4 milijuna eura veći nego prošle godine, što znači da država ubrzano vraća novac, ali to istovremeno smanjuje neto prihode. Porezna uprava i Uprava carina bilježe bruto naplatu u lipnju veću za 12 milijuna eura u odnosu na plan, što ukazuje na stabilnu naplatu glavnih prihoda.

Deficit se smanjuje, ali je li to stvarno razlog za slavlje?

Za prvih pet mjeseci ove godine ostvaren je manji deficit od očekivanog za 61,2 milijuna eura, što je svakako pozitivan znak. Također, ostvaren je suficit tekuće potrošnje od 8,4 milijuna eura. Međutim, jesu li ovi podaci dovoljni da se zaborave problemi s kašnjenjem podataka i nejasnoćama u financijskoj politici?

Apel Ministarstva: Koristite samo službene podatke!

Ministarstvo financija poziva medije da prilikom izvještavanja koriste isključivo službene i relevantne podatke s njihove internetske stranice. Cilj je spriječiti širenje netočnih informacija koje mogu dovesti do nesporazuma i dezinformacija u javnosti. Profesionalizam i etika u novinarstvu su, kako kažu, ključni za objektivno informiranje građana.

Zaključak: Financijska magla ili transparentnost?

Dok Ministarstvo financija tvrdi da je situacija stabilna i da prihodi rastu, činjenica da se podaci o lipnju još uvijek ne objavljuju i da su dostupni samo preliminarni rezultati, baca sjenu sumnje na transparentnost. Je li ovo samo tehnički problem ili pokušaj da se prikrije prava slika financija Crne Gore? Čitatelji, što vi mislite? Vjerujete li ovim brojkama ili je ovo još jedna u nizu financijskih zagonetki koje nas zbunjuju? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj financijskoj sapunici!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)