Slovenci legalizirali eutanaziju: kraj života po vlastitoj želji sada je zakon!

Slovenci su rekli DA eutanaziji i to ne bilo kako – već na referendumu!

Jeste li spremni za revoluciju u pravima na kraju života? Slovenski parlament donio je historijsku odluku – eutanazija je legalna! Sa 50 glasova za i 34 protiv, zakon je usvojen, a građani su prošle godine na referendumu podržali pravo na potpomognuto samoubistvo sa 55% glasova. Ovo nije šala, ovo je stvarnost.

Ko ima pravo na ovaj kontroverzni zakon?

Pravo na pomoć u okončanju života imaju lucidni pacijenti sa neizlječivim bolestima, čija je patnja neizdrživa. Ali, ne brinite, mentalne bolesti nisu razlog za eutanaziju – zakon to jasno isključuje. Prije nego što neko može zatražiti pomoć, mora biti iscrpljen svaki medicinski tretman i ne postoji očekivanje oporavka.

Šta je zabranjeno?

Eutanazija, odnosno smrt koju izvršava njegovatelj na zahtjev pacijenta, ostaje zabranjena. Dakle, ne može neko drugi „pritisnuti dugme“ za vas, ali možete dobiti pomoć da sami okončate svoj život.

Kako se Slovenci porede sa ostatkom Evrope?

Slovenija se pridružila Švicarskoj i Austriji koje već dozvoljavaju potpomognuto samoubistvo, dok su Holandija, Belgija i Luksemburg legalizovali eutanaziju. Dakle, ovo nije nikakva ekskluziva, već dio šire evropske debate o pravima na dostojanstvenu smrt.

Zašto je ovo važno?

Ova odluka otvara Pandorinu kutiju pitanja o etici, medicini i ljudskim pravima. Da li je ovo korak ka humanijem društvu ili opasna granica? Da li će se zloupotrebljavati? Slovenci su rekli svoje, a sada je red na ostatak svijeta da razmisli.

Da li ste za ili protiv?

Ovo je tema koja dijeli ljude na dva tabora. Neki kažu da je pravo na dostojanstvenu smrt osnovno ljudsko pravo, dok drugi strahuju od potencijalnih zloupotreba i gubitka vrijednosti života.

Zaključak

Slovenija je napravila hrabar korak u pravcu legalizacije eutanazije, sa jasnim uslovima i ograničenjima. Ova tema će sigurno izazvati žustre debate i u regionu i šire. A vi? Da li biste podržali ovakav zakon u svojoj zemlji? Ili mislite da je ovo previše opasno za društvo?

Podijelite svoje mišljenje, bacite neki sarkastični komentar ili samo razmislite o tome dok pijete kafu. Ova tema nije za one sa slabim srcem!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *