Religije i žene: Zašto su žene vječni problem svetih muškaraca?

U svijetu velikih religija, žene su često prikazane kao izvor problema, kušnje i duhovne slabosti. Od zen budizma do kršćanstva, judaizma i islama, zajednički je stav da žene nisu ravnopravne duhovno i društveno. U zen priči, redovnik nosi ženu preko rijeke, ali drugi ga proziva jer “redovnici ne nose žene” – što je metafora za duboko ukorijenjenu ideju da su žene prepreka duhovnom napretku muškaraca.

U kršćanstvu, stav prema ženama kao izvoru grijeha i kušnje vuče korijene iz biblijskih priča o Evi, koja je navodno otvorila vrata smrti, dok je Marija predstavljena kao rijedak izuzetak, simbol života. Teolozi poput Tertulijana i Jeronima smatrali su žene duhovno slabijima, a crkva je dugo zabranjivala ženama svećeničke uloge. Slični stavovi postoje i u judaizmu, gdje su žene dugo bile isključene iz rabinskih funkcija, a u islamu žene se često nazivaju “najpogubnijom fitnom”.

Ova duboko ukorijenjena ideja da su žene problem, a muškarci duhovno superiorniji, nije samo povijesna relikvija. Nedavno je u Tajlandu otkrivena afera u kojoj je najmanje trinaest budističkih redovnika seksualno ucjenjivalo prostitutku, što je izazvalo skandal i zahtjeve za kaznenim progonom pružatelja usluga, dok su redovnici pokušavali opravdati svoje postupke. Ovo pokazuje da se i u suvremenim religijskim zajednicama žene i dalje tretiraju kao problem, a muškarci kao žrtve ili heroji.

Možemo li očekivati promjenu? Tko će biti sljedeći Dalaj Lama? Možda žena? Ali dok se to ne dogodi, žene će ostati u sjeni, tretirane kao izvor kušnje, a ne kao ravnopravni sudionici duhovnog života. Ako vam se čini da je ovo samo daleka tema, sjetite se da su ovi stavovi i dalje prisutni u mnogim religijskim zajednicama širom svijeta, oblikujući stavove i živote milijuna ljudi.

Pa, što vi mislite? Je li vrijeme da se ova zastarjela ideja konačno ostavi u prošlosti? Ili ćemo i dalje trpjeti ovu “svetu diskriminaciju”? Bacite komentar, da vidimo tko je za, a tko protiv – i ne zaboravite, žene su tu da nas nose preko rijeka, a ne da budu prepreka!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)