Crna Gora i hrana: Zašto uvozimo 31 milion eura pilećeg mesa dok imamo kapacitete za veću proizvodnju?
Uvoz koji nas guši
Jeste li znali da je Crna Gora prošle godine uvezla pileće meso u vrijednosti od čak 31 milion eura? Da, dobro ste pročitali – 31 milion! Dok se naša zemlja guši u uvozu, jedna kompanija iz Bijelog Polja, Mesopromet, proizvodi oko 1.1 tonu pilećeg mesa godišnje. Ali to nije ni blizu onoga što bi moglo biti.
Kapaciteti postoje, ali…
Vlasnik Mesoprometa, Hilmo Franca, tvrdi da je moguće povećati proizvodnju i smanjiti zavisnost od uvoza. Njihova kompanija zapošljava skoro 200 radnika i učestvuje sa 25-30% u domaćoj proizvodnji hrane. Ali, kako kaže Franca, proizvodnja stagnira već godinama. Zašto? Zato što država ne pruža dovoljno podrške i nema adekvatnih poticaja.
Možemo li biti samostalni?
Mesopromet planira da do kraja sljedeće godine poveća proizvodnju na oko 2 miliona tona, što bi značilo da bi mogli potpuno ili barem djelimično zamijeniti uvoz. Ali, problem je što nemaju premije za uzgoj teladi i drugih poticaja koji bi im pomogli da povećaju proizvodnju. Bez državne pomoći, teško je očekivati da će se situacija promijeniti.
Poljoprivreda kao strateški zadatak
Povećanje proizvodnje hrane je strateški zadatak svake države, a Crna Gora ima potencijal da to ostvari. Ali dok se ne promijeni politika i ne podrže domaći proizvođači, nastavit ćemo bacati milione eura na uvoz hrane koju možemo sami proizvesti.
Šta vi mislite?
Da li je moguće da država konačno shvati koliko je važno ulagati u domaću proizvodnju hrane? Ili ćemo i dalje gledati kako novac odlazi iz zemlje dok naši poljoprivrednici jedva preživljavaju? Bacite komentar, možda zajedno pronađemo rješenje ili bar dobijemo dobar razlog za smijeh na račun ove apsurdne situacije.
Ovo je samo jedan od primjera kako politika i ekonomija u Crnoj Gori stvaraju čudne saveze, a obični ljudi ostaju na gubitku. Da li je vrijeme za promjene ili ćemo i dalje gledati uvoz kao spas?