izborna prava i povjerenje u izborne procese u hrvatskoj

Glavna tema članka odnosi se na probleme u vođenju biračkih spiskova i povjerenje građana u izborni proces u Hrvatskoj. Sandra Benčić iz stranke Možemo ističe da država ne zna precizno izbrojati broj birača i stanovnika, što dovodi do neujednačene prakse u sprovođenju izbora i narušava povjerenje u demokratski proces. Također se ukazuje na proizvoljnost u odlučivanju o važećim i nevažećim glasačkim listićima, kao i na neadekvatnu reakciju institucija na moguće manipulacije i nepravilnosti. Potrebno je postići politički konsenzus o izbornim pravilima i unaprijediti rad izbornih institucija kako bi se vratilo povjerenje birača.

Političke perspektive:

Lijevo: Lijevo orijentisani izvori naglašavaju potrebu za transparentnošću, poštenjem i jačanjem demokratskih institucija. Ističu propuste trenutne izborne administracije, nedostatak preciznih biračkih spiskova i pozivaju na politički konsenzus za reformu izbornih zakona kako bi se osigurala jednaka biračka prava i povratilo povjerenje građana.

Centar: Centristički izvori fokusiraju se na važnost očuvanja integriteta izbornog procesa i osiguravanja vjerodostojnosti izbornih rezultata. Priznaju određene administrativne izazove, ali naglašavaju potrebu za uravnoteženim reformama i saradnjom političkih stranaka radi unapređenja izborne administracije bez politizacije procesa.

Desno: Desno orijentisani izvori umanjuju tvrdnje o izbornim nepravilnostima ili ih prikazuju kao političke taktike opozicije. Naglašavaju legitimnost trenutnog sistema i kritikuju opozicione tvrdnje kao pokušaje podrivanja izbornog procesa. Mogu istaknuti prethodne napore svojih stranaka u održavanju reda i stabilnosti na izborima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *