Pakao za bosanske malinare: Suša i cijena od 10 eura po kilogramu ne pomažu!
Bosanski malinari su na ivici očaja! Pred sezonu berbe malina, osiguravajuće kuće su ponudile cijenu od 10 eura po kilogramu, ali to nije ni blizu dovoljno da pokrije štetu koju je napravila nezapamćena suša. Da, dobro ste pročitali – 10 eura po kilogramu, a mnogi proizvođači tvrde da ni to ne može nadoknaditi gubitke od suše koja je poharala malinjake širom juga i zapada Srbije.
Suša koja je uništila sve nade
Južna i zapadna Srbija, poznate po proizvodnji malina, ove godine su doživjele katastrofu. Tropske vrućine i potpuni izostanak kiše u junu doveli su do najkraće sezone branja i najnižeg prinosa u historiji srpskog malinarstva. Jagoda Ajdarević iz Vranja kaže da su ljudi morali raditi i izdržati jer nemaju izbora – berba malina je za mnoge jedini izvor prihoda.
Lazar Todorović iz Udruženja Vilamet iz Arilja ističe da je pad proizvodnje ogroman, a problem dodatno komplikuje nemogućnost nabavke sertifikovanih sadnica vilameta, koje su nekada bile dominantne. Umjesto njih, nove sorte koje se testiraju nisu pokazale dobre rezultate u našem podneblju. Rezultat? Godine rada i ulaganja idu u nepovrat.
Elementarna nepogoda i hitne mjere
Voćari okupljeni u Udruženju Vilamet traže da se proglasi elementarna nepogoda zbog štete koju je suša napravila. Ministarstvo poljoprivrede najavilo je mjere za spas proizvodnje, ali pitanje je hoće li one stići na vrijeme.
Mile Radojičić iz Udruženja proizvođača malina Vilamet upozorava da je u junu na teritoriji Srbije praktično nije pala kiša, a da nas tek očekuju još topliji mjeseci juli i august. Da stvar bude gora, mnogi su morali posegnuti za navodnjavanjem, koristeći pritoke rijeke Rzav, što je dovelo do rekordnog imuniteta rijeke na vodu. Direktor JP Vodosnabdevanje Rzav, Zoran Barać, apelira na građane i komunalna preduzeća da spriječe nenamjernu potrošnju vode, jer vodovodni sistemi nisu projektovani za navodnjavanje ili pranje ulica i automobila.
Cijena od 10 eura po kilogramu? To nije spas!
Iako fabrike nude cijenu od 10 eura po kilogramu, proizvođači tvrde da ni to nije dovoljno da pokrije štetu od suše. Cijena ne može nadoknaditi gubitke zbog niskog prinosa i loše kvalitete plodova. Svi se slažu da je zbog klimatskih promjena potrebna nova strategija za poljoprivredu i zaštitu proizvodnje.
Šta dalje?
Bosanski malinari su na ivici očaja. Suša je pokazala koliko je ranjiva naša poljoprivreda i koliko je hitno potrebno prilagoditi se novim klimatskim uslovima. Hoće li država i nadležne institucije uspjeti spasiti sezonu i pomoći proizvođačima? Ili ćemo gledati kako se srpska malina polako gasi?
Ako ste malinari, potrošači ili samo volite dobru malinu, bacite komentar dole i recite – da li je ovo kraj jedne ere ili još ima nade? I da, ako vam je ikada pala cijena malina, znate koliko boli!
Slug: katastrofa-srpsko-malinarsvo-susa-niske-cene