Pad Salt Baea: Kako je viralni kralj mesa postao simbol bahatosti i propasti

Salt Bae: Od Internet Fenomena do Simbola Bahatosti i Propasti

Salt Bae, poznat i kao Nusret Gökçe, bio je kralj viralnosti i mesne umjetnosti. Sve je počelo 2017. godine sa jednim kratkim Instagram videom od 36 sekundi, gdje je teatralno posipao so niz podlakticu dok je rezao meso. Taj specifičan pokret postao je globalni internet fenomen, a Nusret je od lokalnog turskog mesara postao planetarni brend.

Brzi Uspon i Ekstravagancija

Rođen u siromašnoj kurdskoj porodici u turskom gradu Erzurumu, Nusret je napustio školu u šestom razredu i radio po 20 sati dnevno da bi usavršio zanat. Nakon godina mukotrpnog rada i volontiranja u Argentini, otvorio je prvi restoran u Istanbulu, a zatim je zahvaljujući partnerstvu sa turskim konglomeratom Doğuş Group širio svoje restorane širom svijeta – od Dubaija do Majamija, Londona i Beverli Hilsa.

Njegov restoran nije prodavao samo meso, već iskustvo i spektakl. Biftek obložen zlatom koštao je čak 4.000 dolara, špageti 70, a boca vode bila je luksuz od 120 dolara. Kupci su plaćali Instagram trenutke, a ne nužno kvalitet hrane.

Zlato Spolja, Trulež Iznutra

Međutim, glamur je počeo da bledi. Kritike su se nizale – hrana je bila osrednjeg ukusa, usluga užasna, a restorani su opisivani kao „javna pljačka“. Zaposleni su podnosili tužbe zbog krađe bakšiša, neplaćenog prekovremenog rada, seksualnog uznemiravanja i diskriminacije. Neki su tvrdili da su bili prisiljeni da nose provokativnu odjeću, dok su žrtve bile kažnjavane, a zlostavljači zaštićeni.

Bivši radnici opisivali su radnu atmosferu kao diktaturu gdje se zbog ispuštene čaše može dobiti otkaz. Jedan je rekao: „Zlato spolja, sranje iznutra.“ Brend koji je bio zasnovan na jednoj ličnosti počeo je da puca iznutra, a Nusret je postao simbol eksploatacije i bahatosti.

Skandali i Pad Popularnosti

Godine 2019. kritikovan je zbog posluživanja Nikolasa Madura usred humanitarne krize u Venecueli. Najveći udarac uslijedio je na finalu Svjetskog prvenstva u Kataru 2022. godine, kada je nepozvan ušao na teren, oteo trofej i gnjavio Lionela Mesija za selfi. Internet je eksplodirao – Salt Bae više nije bio zabavan, već cringe lik željan pažnje.

U Londonu je prihod pao sa 13,6 miliona na 9,3 miliona funti u jednoj godini, restorani su zatvarani u Bostonu, Las Vegasu, Dalasu i Beverli Hilsu. Ostale su samo lokacije u Majamiju i centru Njujorka. Planira se širenje na tržišta poput Meksika, Rima, Milana i Ibice, gdje fenomen još ima privlačnost, ali to je više bijeg od neuspjeha na najbogatijim tržištima.

Zaključak: Viralnost Nije Sve

Salt Bae je primjer kako viralnost može brzo izgraditi imperiju, ali i kako ta imperija može brzo da se uruši ako se zasniva samo na spektaklu, a ne na kvalitetu i etici. Njegova priča je upozorenje svima koji misle da je internet slava dovoljna za dugoročan uspjeh.

A vi? Da li ste ikada jeli u Salt Bae restoranima ili ste samo gledali te viralne videe? Ko zna, možda je vrijeme da se svi malo zapitamo – da li je to što gledamo samo sjajna fasada ili prava trulež ispod? Bacite komentar, da vidimo ko je još bio na ovom mesnom cirkusu!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *