Mini moždani udar: Tiha prijetnja koju žene često ignorišu

Mini moždani udar: Tiha prijetnja koju žene često ignorišu

Jeste li znali da mini moždani udar, poznat i kao prolazni ishemijski napad (TIA), nije bezazlen? Iako simptomi brzo prolaze, ovo stanje je ozbiljno upozorenje da vam prijeti pravi moždani udar. Neurologinja dr. Eliza Miler upozorava da rizik od pravog moždanog udara u narednih 90 dana nakon TIA iznosi čak 18%, a polovina tih udara se dešava u prva dva dana!

Zašto je TIA opasan? TIA nastaje kada dođe do privremenog prekida dotoka kisika u mozak. Za razliku od klasičnog moždanog udara, kod TIA nema trajnog oštećenja mozga jer se protok krvi brzo uspostavlja. Međutim, to ne znači da treba ignorisati simptome. Čak i ako simptomi nestanu, postoji visok rizik da se moždani udar ponovi, i to u težem obliku.

Simptomi koje ne smijete ignorisati Simptomi TIA su gotovo isti kao kod pravog moždanog udara: iznenadna slabost ili utrnulost jedne strane tijela, problemi sa govorom, gubitak vida ili ravnoteže. Ono što je opasno jeste što simptomi traju samo nekoliko minuta do sat vremena, pa ljudi često misle da je sve prošlo i ne traže pomoć.

Žene su posebno ugrožene Istraživanja pokazuju da žene češće imaju nespecifične simptome koji se lako mogu previdjeti ili pripisati stresu, migreni ili anksioznosti. Također, žene koje pate od migrena sa aurom, koriste hormonsku kontracepciju ili su u prevremenoj menopauzi imaju veći rizik od moždanog udara.

Šta uraditi ako primijetite simptome? Nikako ne čekajte da vidite hoće li simptomi proći sami! Dr. Miler naglašava da je hitno pozivanje hitne pomoći ključno. Samostalno odvoženje u bolnicu može odložiti neophodnu terapiju. Ljekari imaju samo 4,5 sata od pojave simptoma da daju lijekove koji razbijaju trombove i spriječe trajno oštećenje mozga.

Dijagnostika i liječenje Dijagnostikovanje TIA može biti izazovno jer magnetna rezonanca često ne pokazuje oštećenja. Zato se koriste dodatni testovi poput skenera krvnih sudova, analiza krvi i EKG-a. Na osnovu nalaza, ljekar procjenjuje rizik i određuje terapiju, koja najčešće uključuje male doze aspirina i lijekove za pritisak ili holesterol.

Zaključak Mini moždani udar nije nešto što treba ignorisati. Prepoznavanjem simptoma i brzom reakcijom možete spriječiti pravi moždani udar i sačuvati svoj mozak. Žene, posebno, treba da budu oprezne i ne zanemaruju ni naizgled bezazlene simptome.

A sada, da li ste vi ili neko koga poznajete ikada ignorisali ove simptome? Ili možda imate neki svoj „mini moždani udar“ vic? Podijelite u komentarima, da vidimo koliko nas je prošlo kroz ovo bez panike!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *