Mediji u Crnoj Gori: Istina ili Medijski Reket?

Mediji u Crnoj Gori: Istina ili Medijski Reket?

Dobrodošli u svijet crnogorskih medija gdje istina i interesi idu ruku pod ruku, ali često u paketu s manipulacijom i reketiranjem! Jeste li znali da moć medija u Crnoj Gori nije samo u prenošenju vijesti, već u oblikovanju stvarnosti po mjeri moćnika? Da, dobro ste pročitali – mediji su postali oruđe za kontrolu javnog mnijenja, a ne objektivni izvjestitelji.

Moć i Manipulacija: Tko drži konce?

Još od osnivanja prvih privatnih medija, scena u Crnoj Gori bila je pod utjecajem političkih i interesnih centara. Dva najutjecajnija privatna medija, “Vijesti” i “Dan”, osnovani su s jasnim političkim ciljevima. “Vijesti” su deset godina podržavale vladajuću strukturu Mila Đukanovića, dok je “Dan” bio oštar kritičar iste vlasti, čak uz podršku državnog vrha u Beogradu.

Ali, nije sve tako crno-bijelo. “Vijesti” su kasnije postale kritičar DPS-a, dajući prostor opoziciji – naravno, često uz financijsku naknadu. Je li to još uvijek novinarstvo ili već medijski reket? Milan Knežević iz ZBCG tvrdi da je plaćanje medijima za povoljan tretman postalo praksa, a iznosi su se kretali u stotinama tisuća eura. Reketiranje? Izgleda da da.

Javni servis pod kontrolom?

Najveće nezadovoljstvo javnosti izaziva položaj javnog servisa RTCG, koji je optuživan za selektivno izvještavanje i nepoštivanje profesionalnih standarda. Direktor RTCG Nikola Marković otvoreno kaže da političke stranke žele staviti medije pod svoju kontrolu, a novinar Dragoljub Vuković upozorava na ogromnu manipulativnu moć medija.

Klijentelizam i interesne grupe

Mediji u Crnoj Gori nisu samo informativni kanali, već i poligon za klijentelističke odnose. Onaj tko osniva medij, zna i zašto to radi – da bi kontrolirao sadržaj i oblikovao javno mnijenje u svoju korist. Novinar Predrag Zečević podsjeća da je zloupotreba medija u partijske svrhe evidentna već dvije desetljeća.

Reketiranje kao normalna praksa?

Milan Knežević je iznio i konkretan primjer iz 2022. godine, kada su vlasnici “Vijesti” navodno pokušali razbiti Demokratski front (DF), favorizirajući određene političke grupacije. Navodno je plaćanje medijima bilo uvjet za blažu kampanju protiv DF-a. Je li ovo demokracija ili medijska mafija?

Što nam ostaje?

U svijetu gdje mediji služe interesima moćnika, a ne istini, objektivno novinarstvo postaje borba za opstanak. Hoće li Crna Gora ikada imati slobodne i neovisne medije? Ili ćemo i dalje gledati kako se istina prodaje za stotine tisuća eura?

Ako ste mislili da su mediji samo izvor informacija, razmislite ponovno. U Crnoj Gori, oni su oruđe moći, reket i manipulacija. A vi? Jeste li već platili svoj medijski “račun”? Ili imate nekog svog omiljenog medijskog “reketara”? Podijelite svoje mišljenje, možda zajedno razbijemo ovaj medijski balon!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)