Vlada Crne Gore i novi udar na plate nastavnika: Fiskalni eksperiment ili rat protiv obrazovanja?
Da li je obrazovanje u Crnoj Gori na ivici kolapsa? Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Zoja Bojanić Lalović tvrdi da jeste, i to zbog novog načina obračuna plata koji će mnogim nastavnicima donijeti smanjenje zarade za najmanje 50 eura. Da li je ovo samo još jedan fiskalni eksperiment Vlade ili otvoreni rat protiv prosvjetnih radnika?
Šta se dešava sa platama nastavnika?
Prema riječima Bojanić Lalović, novi sistem obračuna plata krši član 22 granskog kolektivnog ugovora. Ovaj član predviđa uvećanje koeficijenata za zvanja poput magistara, doktora nauka, razrednih starešina, kao i za koordinatore i stručne službe u školama i vrtićima. Međutim, Vlada je odlučila da ignoriše ove odredbe, što znači da će nekoliko hiljada nastavnika ostati bez zasluženih dodataka.
Zašto je ovo problem?
Ovo nije samo pitanje novca. Bojanić Lalović ističe da ovakvim potezima Vlada pokazuje svoj pravi odnos prema obrazovanju i onima koji ga nose – prosvjetnim radnicima. Dok se obrazovanje deklarativno hvali kao stub društva, u praksi se nastavnici tretiraju kao trošak, a ne kao nosioci društvenog razvoja.
Da stvar bude gora, među onima koji odlučuju o sudbini građana nalaze se ljudi sa sumnjivim ili kupljenim diplomama, što dodatno urušava dostojanstvo prosvjetnih radnika i intelektualaca u Crnoj Gori.
Sindikat prosvjete diže glas
Sindikat prosvjete jasno je reagovao na ovu najavu smanjenja plata. Oni tvrde da je novi način obračuna plata ne samo nepravedan, već i nezakonit jer krši postojeći kolektivni ugovor. Ovo je još jedan udar na ionako niske plate u sektoru obrazovanja, koje su već ispod državnog prosjeka.
Fiskalni eksperiment ili politička manipulacija?
Bojanić Lalović smatra da je obrazovanje postalo poligon za fiskalne eksperimente Vlade. Umjesto da se ulaže u obrazovanje i poštuju radnici, Vlada centralizuje i kontroliše budžet na štetu prosvjete. Sve to dok se u javnosti priča o investicijama u obrazovanje, što je, kako kaže, samo manipulacija i populistička retorika.
Šta slijedi?
Ovakav odnos prema obrazovanju i nastavnicima može imati katastrofalne posljedice po cijeli društveni razvoj Crne Gore. Ako se nastavi sa ovakvim politikama, možemo očekivati masovna nezadovoljstva, proteste i još veći odliv kvalitetnih kadrova iz obrazovnog sistema.
Zaključak
Vlada Crne Gore je na pragu da još jednom testira izdržljivost prosvjetnih radnika. Smanjenje plata za najmanje 50 eura po nastavniku nije samo broj – to je znak da obrazovanje nije prioritet, već trošak koji treba smanjiti. Dok se u javnosti priča o važnosti obrazovanja, u stvarnosti se nastavnici tretiraju kao potrošni materijal.
Ako vam je i vama muka od ovakvih vladinih eksperimenata, možda je vrijeme da se glasno zapitate – kome ovo zapravo služi? A ako imate neki dobar vic o platama nastavnika, slobodno ga podijelite u komentarima. Nećemo se ljutiti, naprotiv – smijeh je ponekad najbolji lijek!
Izvor: RTCG