Što se stvarno događa kada IGNORIRATE kolačiće na internetu?

Zamislite ovo: sljedeći put kada vam dosadni prozorčić za kolačiće iskrsne dok surfate internetom, vi ga samo IGNORIRATE. Mislite da ste time riješili stvar? Ma ne! Web stranice vas i dalje prate, a ponekad vas i tiho kažnjavaju zbog te vaše ‘bezazlene’ ignorancije. Da, dobro ste pročitali! Ignoriranje kolačića nije isto što i zaštita privatnosti, a vaši podaci i dalje se skupljaju, makar djelomično, dok ne kliknete na ‘prihvati’ ili ‘odbaci’.

Kolačići nisu zli virusi, već male datoteke koje pamte vaše navike, jezik, lokaciju i što ste stavili u košaricu. Postoje dvije vrste: kolačići prve strane koji su korisni i čuvaju vaše podatke za lakše korištenje stranice, i kolačići trećih strana koji vas prate preko više stranica i prikupljaju podatke za oglašivače i društvene mreže.

Ali evo šokantne istine: čak i ako ne kliknete ni na što, stranice znaju da ste vidjeli prozorčić i mogu vas tretirati kao sumnjivog posjetitelja. To može usporiti učitavanje stranice, pokvariti vaše korisničko iskustvo, pa čak i izložiti vaše podatke riziku.

Još gore, sajber kriminalci koriste umjetnu inteligenciju da naprave lažne stranice koje izgledaju kao prave, samo da bi vas natjerali da kliknete na ‘prihvati sve’ i nesvjesno dali svoje osjetljive podatke. Zato je zlatno pravilo: prihvaćajte kolačiće samo na stranicama kojima vjerujete i koje imaju HTTPS i ikonu lokota u adresnoj traci.

Povremeno brisanje kolačića i povijesti pretraživanja je pametna stvar, ali ignoriranje kolačića nije bezazleno. Sljedeći put kada vam iskrsne taj prozorčić, odvojite tri sekunde i razmislite – želite li stvarno da vas prate ili da vam usporavaju internet? Internet nije džungla bez pravila, a vaša pažnja je vaša najbolja zaštita.

I sad, iskreno, koliko vas je zapravo pročitalo ovu poruku prije nego što ste kliknuli na ‘X’? Hajde, priznajte u komentarima, nećemo suditi!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)